| Yoggy a întrebat:

Mi-am achizitionat creatina monohidrata de la gymbeam si carnitina pentru ca am nevoie ca in urmatoarea perioada sa dau jos in jur de 10 kg, dar daca se poate in proportie cat mai mica de masa musculara. Ma ajuta creatina? Multumesc

Răspuns Câştigător
| Ady117 a răspuns:

Creatina te ajuta doar 5% în timpul antrenamentelor.
Creatina nu ajută orice om. Unii oameni care consumă creatină, chiar dacă nu ştiu asta, nu îi ajută deloc. Elimină tot prin urniă şi este dovedit ştiinţific, dar stai liniştit că pe majoritatea oamenilor îi ajuta, deci sunt şanse foarte ridicate să te ajute şi pe tine.
Acest supliment te ajută doar să rezişti mai mult timp la antrenamente, îţi dă nişte putere în plus şi o să te " umfli " un pic. Trebuie să ştii că dacă consumi acest supliment, va trebui să consumi intre 1.5l - 2.5l de apă pe parcursul zilei. O poţi bea după antrenament. Se ia 3 grame de creatină într-un pahar cu apă.
Dacă gânim logic, da, te ajută un pic creatina.
De carnitina nu am auzit, dar sper să îţi dea altcineva detalii despre ea, daca nici tu nu prea ştii.
Apropo, dacă nu reuşeşti să dai jos cele 10 kg, revin-o cu un mesaj aici şi îţi voi explica pas cu pas cum să faci asta.
Seară bună!

| Yoggy explică (pentru Ady117):

Mersi, sper sa reusesc pentru ca ma antrenez 5 zile pe saptamana la club (fac fotbal de performanta )

| Ady117 a răspuns (pentru Yoggy):

Credeam că te antrenezi 5 zile pe săptămână la sală că nu era tocmai ok. laughing 3-4 zile erau de ajuns.

12 răspunsuri:
| djvankk a răspuns:

Prietene na i nevoie de creatina sa dai jos.fa multe exercitii sau alearga cel mai sanatos...bafta

| Yoggy explică (pentru djvankk):

Nu pentru asta folosesc creatina, o folosesc sa nu imi pierd masa musculara atunci cand dau tesutuk adipos, grasimea jos

| djvankk a răspuns (pentru Yoggy):

An timp creatina afecteaza inima, a i grija ...eu raman tot pe natural, adica alergat sa u orice altceva sport fara pastile este cel mai corect fata de tine sa nu te minti an acest sport, ok scuze daca te am, facut sa te simti jenat

| Yoggy explică (pentru djvankk):

Vreau sa o folosesc pentru ca in timpul in care slabesc sa nu dau jos o cantitate mare de masa musculara

| djvankk a răspuns (pentru Yoggy):

An timp ce faci sport corpul tau da jos doar ce are an plus...an cazul an care nu te alimentezi corespunzator a, atunci da jos di rezervele lui, adica din muschi sa u cum vrei tu sa i spui...asa ca alimenteazate corespunzator,, fara grasimi,, si va da rezultzte mai mult ndecat creatina care spui tu

| Ady117 a răspuns (pentru djvankk):

De ce vorbeşti despre creatină, când tu nu ştii nimic despre ea?
Nu afectează inima deloc.
Şi apropo, grăsimile sunt destul de importante în alimentaţia unui sportiv în fiecare zi.
Şi nu mă refer la grăsimea de pe carne laughing
Sper că nici tu nu te-ai referit la asta.
Înţelegi greşit suplimentele. Nu sunt steroizi.

| Yoggy explică (pentru Ady117):

Lasa-l impace, nici nu stiu ce cauta aici... creatina se formeaza in ficat si rinichi am impresia, nici o legatura cu inima, multumesc de sfaturi, o sa iti zic cum merge

| Ady117 a răspuns (pentru Yoggy):

Da, aşa este, are legatură cu ficatul si mai ales cu rinichii.
Dar din câte ştiu, şansa este foarte mică ca cineva sa păţească ceva la rinichi sau la ficat...
Aaa, da, încă ceva.
Poţi cheli dacă consumi creatină, dar tot aşa, şansa este foarte mică să se întâmple aşa ceva. Dar şansa mai ridicată să cheleşti este dacă ai pe cineva în familie care a chelit, să zicem tatăl tău.
De fapt accelerează căderea părului, nu cheleşti repede.
De aceea nu mai iau creatină eu. Oricum am părul rar. Dacă mă tund scurt se vede chelia şi mi se pare oribil laughing
Mult succes îţi doresc, seară bună.

| Yoggy explică (pentru Ady117):

Mersi, daca ai vedea ce par des si ondulat am laughing))) nu cred ca se pune problema la mine laughing

| Ady117 a răspuns (pentru Yoggy):

Eh, tu eşti norocos. Aş fi vrut şi eu să am păr des. Dar asta e.