| Ionescu_Andrei_1999_QXRQ a întrebat:

Mi-am luat un "Serious Mass Gainer" si cupa aia are 165 de grame, e ok sa iau o cupa cu 400 ml de apa/lapte inainte cu 30 de minute de sala si una dupa sala? Mi se pare cam mult 2 cupe de 165 intr-o zi, vreau sfaturi!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Tu cate fripturi mananci pe zi acum?

Adica, ti-ai calculat CATE grame de carbohidrati si de proteine consumi zilnic?

Daca nu ai calculat, CUM stii cat sa iei din supliment? La ce cantitate de proteina pe kg-corp si carbohidrati pe kg-corp vrei sa ajungi?

| Ionescu_Andrei_1999_QXRQ explică (pentru Cosmin86):

Pai am de gand sa maresc masa musculara ceea ce inseamna ca ar trebui sa mananc 2.5x greutatea mea de proteine si carbohidrati, nu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ionescu_Andrei_1999_QXRQ):

Nu chiar, aproximativ 2 grame de proteina/kg-corp si 4 grame de carbohidrati pe kg-corp.

Te intreb ca tu trebuie sa-ti calculezi cat iei din alimentatie si din supliment sa iei DOAR diferenta pana la 2 grame/kg-corp (respectiv 4 gr).

| Ionescu_Andrei_1999_QXRQ explică (pentru Cosmin86):

Ok, multumesc mult, chiar m-ai ajutat?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ionescu_Andrei_1999_QXRQ):

Cu placere. Ideea este ca nu "trebuie" sa iei 1 cupa, 2 cupe, 7 cupe, etc., Trebuie sa iei cat ai nevoie, raportat la alimentatia ta.

Excesul NU inseamna ca o cresti mai repede, ci este eliminat cand te duci la wc.