| ArkanHell a întrebat:

Multi tineri isi fac debutul in MMA/K1 etc de la 19 ani in sus
Oare ma intreb, e posibil sa faci un debut si la 40 de ani?
Exista vreo limita de varsta? sunt oameni in forma la 40 mai ceva ca la 20...
Stiti pe cineva care si-a facut un debut de la 40+ si a devenit campion? ^^

4 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Eu personal nu stiu, dar CRED ca este posibil daca persoana respectiva nu are probleme de sanatate si este in forma.

| Mihai_Razvan_1995 a răspuns:

Nu, nu am auzit de asa ceva pana acum, insa din cate stiu eu Boxul sau ori ce sport de lupta se face de la varste cat mai fragede. La 40 de ani e deja batran, daca este in forma fizica totusi nu il ajuta reflexele si poate si forma fizica. Daca acea persoana a mai facut vreun sport ceva pana la varsta aia da este posibil. Dar daca nu a facut nimic decat munca si treburi dintrastea normala fara nici un sport de performanta, parerea mea este ca nu are cum sa devin un campion la varsta de 40 de ani.

| Q69 a răspuns:

Dupa 30 de ani organismul se reface mai greu
leziunile si "zdruncinaturile" creierului se resimt mai tare iar urmarile si sechelele sunt mai rapide
cand esti tanar nu se simte chiar asa
eu prima data am urcat in ring la 25
eu unul nu invat pe nimeni sa urmeze asa ceva...este periculos

| dracu14 a răspuns:

In mma la 40-45 de ani se face retragerea