| LupusDei1993 a întrebat:

Neata, peste cateva zile, marti, vreau sa ma apuc sa ma definesc, aka surplus minim de musculatura (deja am ceva musculatura, dar nu strica in plus). Toate exercitiile vor fi facute acasa, fara niciun instrument in plus cu exceptia propriului corp, folosindu-ma de tehnici HIIT. Mi-am ales 3 zile: marti, joi si sambata. Luni, miercuri si vineri sunt zilele in care mananc mai putin + cardio ca sa dau jos restul grasimii.
In zilele de exercitii, voi consuma numai mancare proaspata cu multe proteine in plus. Nu voi lua niciun supliment in afara de batoane proteice ocazional.
Am scris toate acestea ca poate ajut anumite persoane de aici ce nu au timp sa mearga la sala sau e prea departe de ei, sau nu le place sala chiar deloc.

Deci ce ziceti?

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si eu fac HIT https://www.youtube.com/results?search_query=Tabata+Session
prin sport nu dai nici o grasime,sportul nu slabeste, degeaba facem sport dar nu tinem de dieta si invers degeaba ti de dieta daca nu faci sport ca rata metabolica se duce in jos, astfel ambele trebuie dieta, cardio, culturism faci la bara, flotari, genoflexiuni cu greutati, in ce land stai?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Proteinele nu se așează pe mușchi cum vrei tu. Așa că nu ajuți cu postarea ta.

| LupusDei1993 explică (pentru sadrian46):

Cu ce parte din exercitii tip HIIT nu pricepe lumea? Sa mor eu parca aveti cataracta pe ochi dimineata sau ceva de genul

| sadrian46 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Eu vorbeam de proteinele care le bagi în tine în speranța că vei face mușchi cu ele. Tu nu ai văzut că despre proteine vorbeam?

| LupusDei1993 explică (pentru sadrian46):

Da sunt constient ca numai prin febra musculara se regenereaza muschii si se maresc putin cate putin, dar tu vrei sa pun orice detaliu microscopic ca si cum toti ar fi prosti sau ceva si nu-si dau seama. Nu vreau sa bag romane de texte carora nu le pasa nimanui.

| sadrian46 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Dacă nu le pasă, nu le pune.
Uite, eu o să îți recomand o dietă sănătoasă pentru toată viața.
Dacă îți pasă de viața ta, nu numai de mușchi.
https://www.youtube.com/playlist?list=PLkBrqfTIw6DBmzLrsCCtXHZk-XBxT0zdb

| LupusDei1993 explică (pentru sadrian46):

Dupa o urmarire atenta la titluri, am vazut ca promoveaza stilul vegetarian de alimentatie. Nu am sa spun de ce e o idee oribila mai ales pentru corpul meu, dar nu vreau sa intru in detalii prea personale din trecut.
Ca alimentatie ma axez pe carnea de pui in special, painea fiind total eliminata, in schimb legume, salate, cartofi fierti o data pe saptamana, orez fiert fara prajeala de ceapa cum sunt obisnuiti ai mei, un bol mic de paste cu ton sau pesto simplu.
Miercuri si vineri sunt zilele in care nu mananc deloc carne.

| sadrian46 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Te felicit pentru zilele de miercuri și vineri.
Îți spun eu cum am ajuns la dieta aceea.
Am 72 de ani.
Am o sănătate aproape bună, dar simt că dacă nu trec pe vegan, cuțitul ajunge la os.
Așa că, va fi un moment când îți vei da seama ce e bine și ce e rău să mănânci dacă vrei și ai motiv să trăiești mai mult.
Eu zic să vizionezi acele videi și să aplici cât poți mai mult din ele.
Cu cât aplici mai mult, cu atât vei simți mai bine pe corpul tău că omul are dreptate.
O viață lungă și fără boli se construiește mai ușor începând de la vârsta dtale.

| LupusDei1993 explică (pentru sadrian46):

Crede-ma, am experimentat atat vegetarian cat si vegan si cred ca mi-am facut mai degraba probleme mai mari decat necesar.
In legatura cu ce ai spus de varsta, am avut o strabunica ce a murit la 96 de ani si nu avea mai nimic. Deasemenea manca dieta romaneasca traditionala la greu. Eu cred ca aici depinde si de genetica mai mult. Problemele de sanatate curente spun sigur ca se datoreaza oricarui produs de la supermarket, fie animala sau vegetala, fara exceptie.

| sadrian46 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Bunica ta este un caz singular din care nu se poate trage o concluzie pentru toată lumea.
Eu știu ce spun statisticile făcute pe mulți oameni și ce pățesc eu.

| RAY a răspuns (pentru LupusDei1993):

Legume, salate, cartofi fierti o data pe saptamana

e o prostie, salata de legume este o comoara de sanatate, cartofi firti sunt bogati in vitamine, proteine, carbo super buni

| LupusDei1993 explică (pentru RAY):

M-am referit doar la cartofi fierti o data pe saptamana

| RAY a răspuns (pentru LupusDei1993):

3,4 cartofi de doua ori per saptamana e ok

| Cosmin86 a răspuns:

Ce ai acasa? Ai o bara de tractiuni, cu mai multe prize (sa poti face macar 3 tipuri de tractiuni)? Ai paralele? Ai minge fitness?

Cam asta ar fi un MINIM.

p.s.: exista si varianta antrenament in parc, gen:
https://calisthenics-parks.com/......equilibria

| LupusDei1993 explică (pentru Cosmin86):

Eu ma aflu in Germania, intr-un sat, sala e la 14km distanta.
Si am spus clar de HIIT folosindu-ma de propriul corp, nu am nevoie de alte chestii.

| Sn4k3 a răspuns (pentru LupusDei1993):

La tractiuni, paralele etc tot de propriul corp te folosesti.

| LupusDei1993 explică (pentru Sn4k3):

Prin definire ma refer cu maxim 5 cm in plus la diametru, la tractiuni doar daca as vrea sa fac bulking ceea ce nu-mi este deloc necesar.

| Cosmin86 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Daca vrei un HIIT eficient, gaseste un deal cu o panta cat mai abrupta si urc-o in fuga, la viteza maxima, sprint. Pauza, apoi din nou. Fa asta de mai multe ori.

| combativul a răspuns:

Batoanele le iei pe degeaba

| LupusDei1993 explică (pentru combativul):

Cred ca ai dreptate, dar la fel si cu oricare prafuri "proteice" de pe piata, niciuna nu e buna.

| RAY a răspuns (pentru LupusDei1993):

O sa urinezi proteine atat, asa zis batoane au mai mult zahar