| Playboyx a întrebat:

Nu ma prea pricep la fotbal si am o intrebare, ca sa joci in grupe la mondiale trebuie sa joci meciuri pentru calificare sau se extrag mai multe echipe de fotbal?

3 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Se organizeaza preliminarii (calificari) cu aproximativ 2 ani inainte, iar primele echipe clasate din fiecare grupa (exista grupe si in preliminarii) sunt calificate. Dintre ele se mai trage o data la sorti si se fac grupe la Europeanul sau la Mondialul respectiv.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bineinteles ca trebuie sa joci meciuri de calificare, la fel ca si la europene.
Singura calificata din oficiu este echipa gazda.

| Drimmero a răspuns:

Normal, se trage si acolo la sorti pentru a face grupe de preeliminarii, si se joaca fiecare cu fiecare acolo si se califica 2 din fiecare grupa(locul 1 si 2) si locul 3 merge la baraj, de acolo se califica 8 echipe din fiecare grupa!