| Anca124b a întrebat:

Nu mai mănânc carne și pâine, o răresc cu dulciurile. Șanse să slăbesc?/În cât timp s-ar vedea rezultatele?

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De ce ai eliminat carnea? carnea este esentiala unei diete sanatoase plus ca reduce senzatia de foame,cand nu simti foametea reduci si din calori si te poti tine de dieta, plus ca proteinele cresc rata metabolica, face ca organismul sa consume grasime,vreau sa vad si eu persoane grase care au o dieta bogata in proteine,nu am vazut in viata mea, dar cei care au dieta bogata in carbo,grasimi multi sunt grasi, cu tot felul de boli,eu vorbesc de carbo rai,grasimi rai

carbo rai = dulciuri, sucuri dulci, patiserie, prajitura tot ce contine zahar
grasimi rele = fast food, pizza

rezultatele nu se vad in doua zile si in timp,
supraponderal intre 05- 1kg per saptamana
obez = 1kg per saptamana
rezultatele rapide sunt apa pierduta, un om nu poate slabi mai mult de 2kg per saptamana, e imposibil

| Cosmin86 a răspuns:

Teoretic da, dar practic am inteles ca, calciul din lapte (in special la cel din comert) se absoarbe foarte prost spre deloc. E adevarat?

| Sn4k3 a răspuns:

Elimini carne ca sa slabesti?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Du-te la un midic nutritionist o sa iti prescrie el retete de slabit si de ingrasat + de asta vorbeste si cu instructorul de la sala.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Aia fac afaceri, iti dau diete eu-eu interesul lor nu este sa te faca sa te schimbi pe viata si sa te aiba in mana lor

| Iote a răspuns:

Elimina complet dulciurile si mananca putina paine. Nu fa pe dos.

| GirlOnline81 a răspuns:

In locul tau n-as elimina carnea din alimentatie, ci carbohidratii.

| danaieladaniela a răspuns:

Răbdarea este considerată o virtute şi nu degeaba. Atunci când începi ceva, cum e în cazul de faţă o cură de slăbire, este normal să îţi doreşti să obţii cât mai repede rezultate.

Problema este că mintea noastră este nu doar sprintenă, ci şi lacomă şi caută tot felul de scurtături prin care să ajungă mai repede la destinaţie. Dar, cum toate au timpul lor, mai ales într-o cură de slăbire, rezultatele au timpul lor. Trebuie să se "coacă".

Pentru a face pace cu mintea ta şi a te relaxa în ceea ce priveşte "viteza de slăbit", trebuie să înţelegi şi să accepţi că ce ai acumulat tu s-a întâmplat în timp.

Chiar dacă nu ai făcut-o conştient, tot cu "răbdare" s-au adunat kilogramele şi tot cu răbdare le dai jos.
Nimic nu se reconstruieşte peste noapte, iar corpul tău are regulile lui şi ritmul său de regenerare.

Sper ca te-am ajutat!

| ANAHsneaman a răspuns:

Bună!
Sfatul meu pentru tine e următorul, nu contează dacă ești obez, sau doar vrei sa dai puțin din greutate, recomandarea mea e sa consulți un nutriționist! Din proprie experienta îți spun, ca eu am încercat(de capul meu) diverse diete, diverse combinații, am exclus pâinea, dulciurile și mai tot ce mi s-a părut mie ca nu e potrivit, de slăbit nu slabisem foarte mult, însă mai rău ma simțeam, amețita și foarte obosita.
Am fost la un nutretionist și mi-a făcut o dieta personalizata dacă o pot numi asa. Mănânc orice, da îți vine să crezi? Mie nu mi-a venit. Oricum ceea ce vreau sa accentuez e ca acum ma simt super bine, am ajuns la greutatea pe care am vrut-o și chiar mi-am păstra alimentația aceasta. Desigur a intervenit și răbdarea și voința de a continua. Căci nu poți sa slăbești pocnind din degete. Sportul e important și el.
Acum tu ai pus intrebarea în cât timp vei slabi dacă reduci niște alimente sau nu le consumi deloc. Fiecare persoana e foarte diferita. Metabolismul e foarte diferit. Sunt persoane care slăbesc ușor și se îngrașă repede, sau slabesc ușor și pun mai greu, toate combinațiile. De aceea un nutriționist îți va răspunde cu precizie la toate întrebările.
Numai bine! Mult succes în tot ce vei face, și multa bafta și voința sa ai!

| RAY a răspuns (pentru ANAHsneaman):

Mănânc orice, da îți vine să crezi?

poti consuma orice cat timp esti in deficit desigur, metabolismul difera in functie de greutatea, inaltimea fiecaruia atat

| ImiPlacMexicaniiXD a răspuns:

Să-ți spun sincer,cred ca e esențial să mănânci carne,pentru a beneficia de putere, adică eu nu vad pe cineva care să poată să facă exercitii fizice fără să aibă o dieta sănătoasă. Printre care se află și carnea. Depinde ce fel de carne mănânci. Iti recomand carnea albă (cea de pui),mai putina carne de porc.
De asemenea,mănâncă fructe si legume diverse (castravete, morcov, mere) si bea lapte. Poti mânca pâine integrală, care ajuta de asemenea si la circulația sângelui. Bea apa multa. Evita pastilele sau altfel de chimicale. Mănâncă cat mai natural, stai departe de fast food.
Dacă te tii de dieta alimentara si daca vei continua cu exercitii fizice, rezultatele vor apărea chiar si dupa 3 luni. Cel puțin se va vedea diferenta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ImiPlacMexicaniiXD):

Eu as scoate laptele, nu-i vad rostul. Are doar calorii goale.

| RAY a răspuns (pentru Cosmin86):

Laptele are si vitamine

- Calciu: contribuie la dezvoltarea oaselor, dintilor si la mentinerea in limite normale a valorilor densitatii osoase;
- Proteine: reprezinta o sursa de energie si ajuta la repararea tesutului muscular;
- Potasiu: pastreaza tensiunea arteriale in limitele normale;
- Fosfor: ajuta la intarirea oaselor si la generarea energiei;
- Vitamina D: favorizeaza mentinerea sanatatii oaselor;
- Vitamina B12: cu rol important in formarea globulelor rosii si mentinerea sanatatii tesutului nervos;
- Vitmania A: sustine sistemul imunitar, sanatatea ochilor si a pielii;
- Riboflavine: transforma alimentele in energie;
- Niacina: metabolizeaza zaharurile in acizi grasi.

http://www.sfatulmedicului.ro/......telui_8712