| raz0000001 a întrebat:

Nu pot sa fac nicio flotare. In 2-3 saptamani voi avea proba la sport, maxim 15. Reusesc sa fac ceva pana atunci sau mai bine o las balta?

23 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Poate chiar 15 nu o sa ajungi sa faci, insa, daca te antrenezi cat de cat, 10 flotari acolo, ar fi onorabil. Eu, spre exemplu, m-am antrenat o vara intreaga special pentru asta. Nu aveam nicio proba, insa aveam eu ambitie sa pot sa fac flotari. Ce-i drept, eram si supraponderal, undeva la 110 kilograme la 1.90m. Nu puteam, nici eu, sa fac nici macar una. Am inceput sa fac cate 8-10 pe genunchi, doua sau trei serii. Ulterior, dupa alte asemenea antrenamente, am incercat si normale. Parca reusisem sa ajung la 3. Dupa aia, treptat, am ajuns la 5, apoi, parca, la 10. Dar eram, pot spune, obez. Antreneaza-te si, poate, vei reusi. Fa-le pe genunchi pana una alta. Dupa aia, o sa vezi ca o sa iti dai drumul. Problema e ca e timpul cam scurt. Fa si tu serii dimineata si seara.

Bula
| Bula a răspuns:

Mi-ar fi rusine sa pun o asemenea intrebare!

Spune la profu de educatie fizica sa te invete!
Ca la armata, minim 20, dintr-una!

| raz0000001 explică (pentru Bula):

Nu mi-e rusine sa recunosc ceea ce pot.

Nu pot, nu sunt capabil sa le fac. Ca de invatat incerc si eu acum. Pana acum nu am avut un motiv anume pentru care sa ma apuc de sport. Neavand nici unde*~;

| relian a răspuns:

Daca nu poti sa faci macar una, ma mira cum poti sa tastezi pe aici laughing hai ca ma pun sa bag si eu vreo 40-50 sa vaz cum e, ca ruginesc asa stand laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru relian):

Mai bine fa 5-6 cu greutati legate de tine si la paralele, unde ai tot corpul in aer si nu te sprijini cu picioarele pe pamant. O sa te dezvolti mult mai bine.

| relian a răspuns (pentru Cosmin86):

Sa ma dezvolt mai bine laughing is deja ruginit, nu fac miscare mai deloc, cand miaduc aminte mai fac flotari, doara cateva.Nu ca nu as face miscare,dar nu am cu cine, de unu singur stau si dorm laughing Mi-ar placea sa alerg, eu nu-s curios de pus masa musculara, doara asa sa fac miscare, dar cum sunt singur, stii cum e am o lene de nici nu-ti imaginezi laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru relian):

Du-te la un club, gen la kickboxing sau ce vrei tu. nu o sa te plictisesti si o sa faci miscare la greu.

| relian a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu imi plac chestiile astea.La ce spui tu as avea cu cine sa merg, dar nu sunt curios de astfel de activitati.Asa o alergare usoara, un fotbal, merge, si un tenis, dar las ca e mai bine sa stai decat sa te obosesti prea mult laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru relian):

Atunci ramai un firav cu maini de domnisoara.

| anonimg a răspuns:

Te incurajez sa depui efort pentru ca se poate.

| raz0000001 explică (pentru anonimg):

Multumesc, o sa incerc happy

| anonimg a răspuns (pentru raz0000001):

Tie iti lipseste cheful, pofta. Acestea vor veni daca te culci devreme si te trezesti devreme dimineata. Deschizi geamul ca sa intre aer proaspat cat sa nu ingheti de frig, apoi bei 1-2 pahare de apa, iti faci toaleta, si pe urma te apuci de execitii fizice, de incalzire. Si te apuci prima data de alergat pe loc. Daca poti afara este si mai bine. Mie mi-e dor de armata, de programul care-l aveam acolo. Asa trebuie sa iti faci si tu programul. Exact ca in armata: te culci la ora fixa, te trezesti la ora fixa, exercitii la ora fixa, hrana la fel, etc. Totul se face cu program.
[Si daca ai avea nevasta, tot cu ora fixa trebuie procedat. laughing Ca altfel ori nu te mai duci la munca in ziua aceea, ori sari peste masa de dimineata. Dar nu se poate sari nici peste una nici peste alta.]
Dupa ce termini exercitiile (si acestea tot cu program, ca altfel te vei trezi cu febra ca nici lingura la gura nu o mai poti duce dupa aceea) poti servi micul dejun: cereale intergrale cu lapte de soia, banane, nuci/alune...)
Alergatul pe loc iti da pofta pentru exercitii.

| raz0000001 explică (pentru anonimg):

Corect, corect. Habar nu am, dar pur si simplu imi este somn toata ziua si nu am chef de nimic, si nu am fost mereu asa...nu e ca o fac intentionat sau ceva, asa ma simt. Cred ca asta contribuie si la cat randament dau la scoala.
Ma culc pe la 10- 11 si ma trezesc la 6-7. Si nu inteleg de ce, plus ca aud de la unii colegi ca dorm 4 ore si se simt "fresh".

O sa incerc, probabil o sa mai neglijez ora de dormit cateodata.

| Anyo1988 a răspuns (pentru raz0000001):

Da cred ca are dreptate anonimg pentru ca acum cativa ani am citit un articol legat de ciclurile de somn, ei bine in acest articol spunea ca " ciclurile de somn principale sunt in numar de 3 dupa cum urmeaza primul ciclu 1 este intre 1 ora jumate si 2 ore de somn, al doilea ciclu de 3 ore de somn iar al treilea de 3 ore de somn, astfel cumulate toate 3 fac 8 ore de somn insa poti sa inchei si 1 singur ciclu de somn primul si te vei simtii odihnit sau poti inchea 2 adica 5 ore de somn si vei fi odihnit daca ciclul de somn nu este incheiat creierul tau se simte obosit si simte nevoie sa mai dormi sa isi inchee ciclul de odihna, de altfel nu este de gluma daca exagerezi si inchei 4 cicluri de somn adica pe langa cele 8 ore mai dormi 3 ore va avea un efect asemanator cu neincheera unui ciclu adica te va trage la somn tot timpul deci incearca sa dormi fie 5 ore fie 8 si te vei simtii fresh

| Sn4k3 a răspuns:

15 flotari laughing? Astea iti ies si daca te antrenezi cateva zile.

| P3d1a a răspuns:

In 3 saptamani e foarte simplu sa ajungi la 30-40 de flotari daca faci in fiecare zi cate 7-10 seturi de cate 15 flotari cu pauza de 5~10 secunde intre set.

| raz0000001 explică (pentru P3d1a):

Ideea e ca nu pot sa fac niciuna. Sau hai sa zicem una foarte greu,

| P3d1a a răspuns (pentru raz0000001):

Cati ani ai? Eu cand eram clasa a 7-a am dat proba, am facut 5 flotari si se auzeau si trosnituri in coate la fiecare flotare, cei din clasa au ras si m-am ambitionat, faceam maximul de flotari de cate ori puteam pe zi, si cate 20 de seturi sau mai mult, in cateva zile am ajuns la 15 flotari iar in 2-3 saptamani la 35 de flotari. Acum fac peste 100.

Eu zic sa te ambitionezi si sa te imbunatatesti, nu trebuie sa fii cine stie ce body builder dar nici chiar asa. Eu zic sa te apuci chiar de acum.

| Anyo1988 a răspuns:

Persistenta este cheia spre succes, nu trebuie sa te fortezi sa faci din prima 10 sau 15, incepe usor cat poti chiar si 1 numai sa fie corecta, si cum zicea si cineva.Fa dimineata si seara sau daca vrei chiar si de 3 ori pe zi si legat de faptul ca nu ai unde... asta nu e adevarat, daca ai o camera a ta e suficient. Ai nevoie doar de vointa, daca te gandesti unpic iti poti face sala de fitnes acasa happy cu lucruri care nici nu iti imaginezi si care sunt gratis, spre exemplu o sticla cu apa sau daca vrei ceva mai greu o sticla unpluta cu nisip insa cum zicea cineva odata cea mai buna gantera este propriul tau corp in fine succes

| raz0000001 explică (pentru Anyo1988):

Dap. Si prin nu am unde ma refeream mai mult la sporturi care necesita iesirea in aer liber.

| Gabyasd a răspuns:

Cate kg ai conteaza si asta, daca nu baga pastile laughing)). glumeam incearca macar sa te lasi incet jos si tot asa
pana o sa poti sa faci in fiecare zi cate 10-20

| Andreea_Karyna_Andreea_2000 a răspuns:

Descarca aplicația "ME BETTER"

| Emaaaaaa a răspuns:

Nu renunța, încearcă de mai multe ori și o să reușești.