| Juanita90005 a întrebat:

O dieta pentru slabit? Pe zile? Regim alimentar sanatos complex, ceva? Dau funda!

Răspuns Câştigător
| NoTimeToWaste a răspuns:

Cea mai buna dieta este un stil de viata sanatos. Nu e ceva strict, n-are sens sa o organizezi pe zile. Ideal ar fi ca la micul dejun sa ai o masa carbo-proteica. Adica sa ai si carbohidrati pentru a avea energie deoarece masa de dimineata este cruciala in stabilirea nivelului de energie pe tot restul zilei si sa ai proteine pentru a tonifica musculatura pentru ca dimineata este momentul in care musculatura absoarbe cel mai bine nutrientii, dupa 7-8 ore de somn e cea mai "infometata". Asta se traduce prin a manca o portie de lapte cu FULGI, nu cereale (cerealele au multe zaharuri inutile si care iti fac din nivelul de energie un adevarat carusel, scade repede si trebuie sa mananci iar) Iar fulgii sa fie de ovaz ori de porumb, ajuta si la digestie avand un aport bun de fibre. Apoi la masa de dupa amiaza cel mai bine ar fi o salata de cruditati (legume) cu o sursa de proteine (lapte, oua, branza, carne, iaurt - [iaurt fara fructe, ala are foarte multe zaharuri], linte, mazare, fasole ori soia- daca esti fata soia e foarte buna pentru ca are o cantitate bunicica de fitoestrogeni care ajuta la dezvoltarea si mentinerea sanatatii din pct de vedere hormonal) iar seara perfect ar fi un iaurt simlu si atat, mai ales pentru ca seara nu ai nevoie de energie pentru ca nu mai depui niciun fel de efort fizic. Iar masa de seara sa fie cu cel putin 3 ore inainte de culcare. Daca mananci cu 1 ore inainte de culca de exemplu, organismul nu va avea timp sa proceseze mancarea pana adormi, iar in timpul somnului organismul functioenaza intr-un fel de mod "stand by", deci acea mancare nu va fi digerata. si de aici se poate intelege pe mai departe. Dar poti manca dupa 6! Sa nu crezi in conceptia asta niciodata... Unii abia ies de la munca la 6. ei ce fac? Nu mai mananca? Iti urez multa succes in a face alegeri cat mai sanatoase pentru tine si cei dragi tie. Si pentru informatii mai multe despre o alimentatie cu adevarat sanatoasa iti recomand cartea "Cartea nutritiei optime" de Patrick Holford. Iar cu alimentatia asta poti pierde in medie 3, 5 - 5 kg lunar, daca mai adaugi si putin sport rezultatele vor fi si mai bune pentru ca iti grabesti arderile calorice.

8 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Mergi la nutritionist. Dietele minune nu sunt bune de nimic. Fiecare om are un organism diferit, iar dietele trebuie sa fie adaptate. Ce mananc eu si imi face bine e posibil ca tie sa iti faca rau.

| Iubibilăă a răspuns:

Singura solutie este sa mananci sanatos s i sa faci sport.

| EditionSex a răspuns:

Daca vrei sa slabesti poti sa ai doua avantaje:Sa faci si muschi si sa slabesti.Ca nu sta bine sa fi slab si fara muschi.Fa in fiecare seara flotari, genoflexiuni, abdomene incepe un un numar mic de exemplu 50 de genoflexiuni 10 flotari si 50 de abdomene si in fiecare zi aduga cate 5-10.Si nu uita un lucru foarte important degeaba ti regim daca tu mananci mancaruri cu calori dupa 7-7:30 seara. Sfatul meu e sa-ti iei si o punga cu cereale fitnes sau cereale simple cu ofaz si alte alea. Sper ca te-am ajutat

| Cosmin86 a răspuns (pentru EditionSex):

Tu esti doar un copil mic, nu?

1. NU poti sa faci muschi si sa slabesti in acelasi timp, cand pui muschi ai o alimentatie de 3000 kcal pe zi ( sau peste ) si cand slabesti ai sub 2000 kcal pe zi

2. Muschii NU se fac in fiecare seara, ci cresc in zilele de odihna, marind GREUTATEA si NU adaugand repetari

Apuca-te de sah

| Juanita90005 explică (pentru Cosmin86):

Am 18 ani happy chill

| Cosmin86 a răspuns (pentru Juanita90005):

Eu am 26. Si ma refeream la copil mic in domeniul asta, si la 40 de ani poti sa fii un copil mic, daca aberezi in halul asta

| Juanita90005 explică (pentru Cosmin86):

Nu am zis cv de muschi, am vrut doar o dieta. daca nu sti, nu te baga!happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Juanita90005):

Bine ca raspunzi dupa o luna, cand nici nu mai stiu despre ce e vorba

ori raspunzi in 1-2 zile, ori iti vezi de treaba