| Perpelea_Ionut_1990 a întrebat:

Oameni, fac sala de vreo 3 luni, se vad ceva rezultate, etc, insa as vrea sa imi schimb programul. Acesta suna cam asa: luni-piept, biceps, marti-picioare, abdomen, miercuri-spate, triceps, vineri-umeri, trapez, antebrat. Ma gandeam sa il schimb in asa fel incat pieptul si spatele sa le lucrez individual, in alta zi bratele(biceps, triceps, antebrat), picioarele si abdomenul tot impreuna, la fel ca si umerii cu trapezul. Ce ziceti, este ok? Cu programul actual simt ca, combinatiile nu sunt tocmai potrivite. M-am gandit si la varianta de a lucra fiecare grupa de 2 ori/saptamana insa ma roade faptul ca programul va fi prea incarcat. Astept sfaturile voastre, multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Eh prea mult de 2 ori. eu in aprilie intru in perioada de 3 ori pe saptamana.

de 2 ori: pull push leg pauza, repeat.
de 3 ori: full body sau upper lower.

tu faci 1 grupa pe sapt = 52 ori pe an. eu cu pull push leg fac 104 antrenamente pe an la o grupa. la full body faci 156.

| Cosmin86 a răspuns:

Da, e ok si schimbarea ta.

| SorinelF86 a răspuns:

Daca doar de 3 luni ain inceput sa faci sala si e pentru prima data, incearca pentru uramtoarele 2 luni sa faci un program mai lejer gen cu cate o grupa pe zi. de ex luni piept, marti biceps, miercuri spate joi triceps, vineri umeri si trapez, sambata picioare abdomene, sau asezate altfel pe zile, doar sa nu pui triceps dupa piept pentru ca in ziua de piept obosesti tricepsul destul de mult