| bogdan13513513 a întrebat:

Ofer fundă! Ce rezultate de creștere musculară voi avea dacă fac 100 de flotări pe zi timp de un an?

Răspuns Câştigător
| Plato a răspuns:

Flotarile ajuta mai degraba la intarirea si definirea actualei musculaturi, nu la dezvoltarea ei.

9 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1. Muschii se dezvolta in zilele de pauza. PIEPTUL (ca asta lucrezi tu prin flotari 70%) se lucreaza 1 data pe saptamana, maxim de 2 ori.

Si cu exercitii serioase, nu niste amarate de flotari.

2. MAI IMPORTANT decat antrenamentul e alimentatia. Fara sa-ti asiguri 1.5 - 2 grame de proteina/kg-corp (pentru mine asta se traduce in 3-4 fripturi pe zi + oua si alte alimente), poti sa faci sala 30 de ANI si o sa arati la fel.

Ai multe de invatat, muschii NU se fac doar cu exercitii (si nu cu un program de 2 bani ca ala).

Mai bine te apuci de sah, acolo poti sa faci zilnic.

| Ineys a răspuns:

Nu foarte spectaculoase. Dupa 1 luna deja, daca faci 100 de flotari pe zi, va fi o nimic toata pentru tine. Nu vei mai pune nici un fel de stres pe muschi si nu se vor mai dezvolta. De aia la sala se lucreaza cu greutati progresiv si se cresc mereu, pentru ca daca ai folosi aceleasi greutati, n-ai rezolva nimic. Gandeste-te. Tu mergi pe jos de... nu stiu cati ani ai tu. Observi vreo schimbare cand mergi in musculatura picioarelor? Nu, pentru ca deja s-au obisnuit cu mersul pe jos in cantitatile pe care le faci tu. Ca sa schimbi musculatura ar trebui sa mergi/alergi cativa kilometrii buni de cateva ori pe zi poate chiar cu niste greutati in spate.

Te-ai uitat cumva la One Punch Man? rolling on the floor)

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Daca te duci la sala o sa ai un instructor care o sa te ajute cu antrenamentele el o sa iti spuna ce regim de alimentatie trebuie sa urmezi si tot el iti spune cum trebuie sa faci exercitiile ca sa nu iti atrofiezi muschii ok.

| RobertMoon a răspuns:

Inafara de a te tonifia putin mai nimic, nu te astepta sa faci piept de gorila de la 100 de flotari laughing

| bogdan13513513 explică (pentru RobertMoon):

Daaaaaa piept de gorilă ce bine sună laughing)

| Cosmin86 a răspuns (pentru bogdan13513513):

Pentru "piept de gorila" trebuie sa bagi cel putin 1000 de lei pe luna in mancare + inca cateva sute in suplimente.

Si asta timp de vreo 3-4 ani.

| AnastasiaK a răspuns:

La finalul anului o sa ai la fel de multa masa musculara ca o fetita.

| Paul754880338 a răspuns:

Daca era atat de simplu...

| gothicbat a răspuns:

Hulk te faci, zău.