| johnnymax a întrebat:

Ok, am nevoie de niste sfaturi, vreau sa ma apuc de sala, mentionez ca nu am facut in viata mea sport si de aceea am decis sa schimb asta. Nu va cer sa imi dati un program complet si personalizat, sunt constient ca asta poate sa fie oferit doar de un specialist dupa o consualtatie, dar daca mi-ati putea da niste exercitii pentru inceput, ce sa fac si in ce interval de timp, as fi destul de foarte recunoscator.

3 răspunsuri:
| HLucian a răspuns:

Salut. Trebuie sa inveti de la bun inceput sa te incalzesti foarte bine inainte sa incepi antrenamentul la sala. Iti recomand exercitiile cu greutatea corpului. (flotari, genoflexiuni, abdomene, exercitii la paralele) Evita exercitiile gen indreptari, cu greutatea deasupra capului (military press) Vei avea probleme cu structura coloanei. Vei observa schimbari cam in 3 luni. Trebuie sa te hidratezi foarte bine si sa te odihnesti la fel de bine. Nu uita de hrana. Sa ai 3 mese principale pe zi (proteine, fibre, carbohidrati). Mult succes.

| danutz2006 a răspuns:

La orice sala de sport exista unul sau mai multi antrenori care te pot ajuta atat cu sfaturi despre ce trebuie sa faci in raport cu obiectivul tau, dar iti vor spune si cum sa faci corect acele exercitii cat si cate exercitii trebuie sa faci zilnic pentru ca tot efortul tau sa aduca valoare si nu doar sa te simti vlaguit in zilele urmatoare.
Spor la treaba.

| Emil_Florian_1982 a răspuns:

Http://intrainforma.ro/ aici gasesti toate informatiile