| Sorin_Dumitru_1968 a întrebat:

Pasionati de bicicleta? Vara sa ne adunam pentru calatorii (pe distante rezonabile) eventual cu bicicletele pe masina si sa stabilim un loc pentru a porni!
Pasionati de cort, campare, drumetie, etc
Eu sau noi Bucuresti

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Pina acum a fost EU singur. Poate va fi NOI. Ar fi ceva. Ar fi frumos.
Anul acesta, mort-copt, am de gind sa fac cu bicla Transfagarasanul. Asa zic. Daca nu il fac, e al patrulea an in care nu il fac. M-am pregatit acum aproape patru ani sa il fac, si am facut Transalpina in acel an happy. Una-i socoteala de acasa, si alta-i cea din tirg, zice o vorba. Intre timp, am batut pe bicla si traseul Bucuresti-Pitesti-Curtea de Arges-intrare Transfagarasan-Calimanesti-Voineasa-Obirsia Lotrului-Petrosani-Hateg-Caransebes, si de nu era foarte frig, ajungeam sigur pana la Timisoara, si au mai fost si alte trasee ceva mai scurte.
Sunt un impatimit al biclei, si oricind e de plecat cu ea de acasa, nu ma dau inlaturi. Acum se circula mult cu bicicleta, insa cand eu faceam naveta acum 6 ani in Bucuresti, de la 25 de km distanta, satenii din sat ziceau ca sunt nebun. Dar acum fac si altii naveta la fel happy.
Asa ca, sper sa fie NOI. Oriunde va fi sa fie.
Keep in touch!

| Sorin_Dumitru_1968 explică (pentru cristi202):

Nu pot decat sa apreciez consecventa ta insa eu nu sunt chiar atat de impatimit! Tu de unde esti mai exact? Imi place sa merg cu bicicleta insa pe distante mai scurte ( max 10- 20 de km). Singur sau sa-mi gasesc parteneri de traseu in jurul Bucurestiului sau cand merg pe undeva in tara, instalez bicla sus pe suport, ma instalez cu cortul (pe viitor sper, rulota) si bag trasee montane! Aici sper sa gasesc si prieteni de calatorii, camping, rulote, campare, gratare, etc

| cristi202 a răspuns (pentru Sorin_Dumitru_1968):

Mai exact, sunt din Joita. Pe distante scurte, e o rutina pentru mine. Daca nu am de lucru in oras, in Bucuresti, si stau numai prin casa, nu pot daca a treia zi nu am iesit cu ea macar din capatul satului unde stau eu pana in celalalt capat, adica dus-intors 8 km. Si asta indiferent de vreme, nu conteaza ca e frig, umed, bate vintul. Doar vremea extrema (ploaie torentiala, vint nebun, ger, ca acum) ma poate opri. Altfel, cand e vreme frumoasa, fac cei 18 de km pana la Lacul Morii, linga Bucuresti, sau 10-15 km in jurul casei. Si nu m-ar deranja daca as adauga la km mei pe cei 10-20 ai tai, adica sa iesim impreuna la plimbare.
Imi place ideea ta de mers cu cortul. Insa asta presupune sa ai un MTB. Eu am un model de trekking, o bicla batrina, din acelea nemtesti ce nu mor niciodata, si de aceea sunt sigur cand plec pe trasee mai lungi, plus ca am upgradat-o acum patru ani, am schimbat la ea tot ce misca, roti, transmisie, pedale si am pus piese bune, incit nu mi-e teama sa plec cu bagaj la drum lung. Insa e o problema pe traseele de munte. Anul trecut am urcat cu ea la Stana de Vale, si acolo am inteles necesitatea unui MTB. In peisajul salbatic de acolo, pe bolovanisul de pe drumurile forestiere nu mi-am permis sa ma bucur de ce vedeam, ca trebuia sa am grija cum si pe unde merg. Asta e cand ai un hibrid intre cursiera si MTB! Asa ca, pentru mine conteaza si ce fel de trasee alegi. Daca sunt accidentate, nu pot sa ma bag, daca sunt mai lejere, mai merge, ma descurc.

| cristi202 a răspuns (pentru Sorin_Dumitru_1968):

Mai exact, sunt din Joita. Pe distante scurte, e o rutina pentru mine. Daca nu am de lucru in oras, in Bucuresti, si stau numai prin casa, nu pot daca a treia zi nu am iesit cu ea macar din capatul satului unde stau eu pana in celalalt capat, adica dus-intors 8 km. Si asta indiferent de vreme, nu conteaza ca e frig, umed, bate vintul. Doar vremea extrema (ploaie torentiala, vint nebun, ger, ca acum) ma poate opri. Altfel, cand e vreme frumoasa, fac cei 18 de km pana la Lacul Morii, linga Bucuresti, sau 10-15 km in jurul casei. Si nu m-ar deranja daca as adauga la km mei pe cei 10-20 ai tai, adica sa iesim impreuna la plimbare.
Imi place ideea ta de mers cu cortul. Insa asta presupune sa ai un MTB. Eu am un model de trekking, o bicla batrina, din acelea nemtesti ce nu mor niciodata, si de aceea sunt sigur cand plec pe trasee mai lungi, plus ca am upgradat-o acum patru ani, am schimbat la ea tot ce misca, roti, transmisie, pedale si am pus piese bune, incit nu mi-e teama sa plec cu bagaj la drum lung. Insa e o problema pe traseele de munte. Anul trecut am urcat cu ea la Stana de Vale, si acolo am inteles necesitatea unui MTB. In peisajul salbatic de acolo, pe bolovanisul de pe drumurile forestiere nu mi-am permis sa ma bucur de ce vedeam, ca trebuia sa am grija cum si pe unde merg. Asta e cand ai un hibrid intre cursiera si MTB! Asa ca, pentru mine conteaza si ce fel de trasee alegi. Daca sunt accidentate, nu pot sa ma bag, daca sunt mai lejere, mai merge, ma descurc

| Sorin_Dumitru_1968 explică (pentru cristi202):

INTELEG! Pt mine ciclismul este un hobby nu o necesitate! Prietena sau sotie ai? pasionata la fel...

| cristi202 a răspuns (pentru Sorin_Dumitru_1968):

Si pentru mine ciclismul e un hobby, care rezolva o problema de necesitate happy.
Sunt insurat. Am mai mers pe trasee scurte cu ea, prin zona, dar nu mai mult, cele mari le fac singur. Inca nu s-a incumetat. Daca e sa iesim impreuna, poate veni si ea, sau poate nu, cum vei dori tu. Ea nu se supara daca plec singur, ca e fata de casa, ii place sa roboteasca pe acasa, dar se bucura daca plecam impreuna.

| Sorin_Dumitru_1968 explică (pentru cristi202):

Aha, inteleg.Si eu cam la fel, divortat de 2 ani si acum am o prietena la care mai stau aproape in Militari ( Metro) si ea este la fel ca sotia ta! Daca iti face placere, putem incerca sa ne imprietenim, ce spui? Eu pe Facebook sunt Sorin Dumitru sau direct 0726 066 631. O zi buna

| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns:

Veniți în Vamă, vă așteptăm cu drag!

| Sorin_Dumitru_1968 explică (pentru Cezar_Ciobanu_1967):

Multumim pentru invitatie...este o idee desi Vama nu este chiar ceea ce as dori.

| popa07ady a răspuns:

Sunt foarte pasionat de ciclism, am facut turul Romaniei de 2 ori, numeroase curse prin tara.Acum nu locuiesc in RO dar cred ca in 2 ani ma voi intoarce definitiv si voi avea timp pentru propunerie tale.Salut initiativa, bravo!