| Mirceadumb a întrebat:

Pentru a creste in masa musculara trebuie sa faci exercitii de forta? adica 5-8 repetari cu o greutate mai mare decat poti tu duce de obicei?

1 răspuns:
| Dragoslav a răspuns:

Pentru a creste in masa si forta, se fac 3-4 exercitii, maxim 4 serii per exercitiu, fiecare serie a cate 5-6 repetari cu minim 80% din greutatea maxima posibila. Pauzele dintre serii de aproximativ 4 minute iar executia sa fie (cel mai important aspect) CORECTA, lucru care ar fi foarte greu posibil daca esti incepator. Exercitiile trebuie sa fie cele specifice pentru masa si forta.