| IonutValeriu a întrebat:

Pentru a mari masa musculara, adica sa cresti in centimetri in brate, piept, etc, trebuie greutati putine si repetari multe sau greutati mari si mai putine repetari?

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Greutati mari, putine repetari, 5-6. Greutati mici cu multe repetari, 15-16, pentru fibra, definire.
Ideal e ca sa iti calculezi greutatea ca la ultimele doua-trei repetari din ultimele doua serii sa iti fie foarte greu, eventual cu ajutor sa le faci. Eu asa am facut, invatat de un antrenor, si am pus 20 de kg in doi ani.

| Celcestietot a răspuns:

Oricum, doar sa ai parte de hipertrofie.

| Sekim a răspuns:

Greutatea trebuie crescuta cu fiecare set, spre ex 10-20-30. Pentru masa musculara se recomanda seturi de 10-14 repetări, iar pentru forța de 4-6 repetări ( greutăți mai mari ). Exista și varianta sa faci invers, sa incepi ex 30-20-10 și să crești repetările in funcție de greutate dar e cam același lucru.