| Misfits a întrebat:

Pentru cei pasionati si priceputi in biciclete
M-am gandit sa imi cumpar un dinam, totusi ar fi o problema care ar interveni
Sa presupunem ca am un dinam clasic cu far, stop pe spate
Daca eu urc o panta noaptea cu, sa zicem 5 km/h (foarte incet) se aprinde farul? Sau daca se aprinde, e destul de puternic incat sa vad ceva?
Ideea mea ar fi sa imi cumpar un dinam cu far care are deja un acumulator inclus, si dinamul sa incarce acumulatorul, astfel in caz de nevoie cand nu e destula putere de la dinam sa am totusi lumina
Totusi ar fi o problema si aici pentru ca dinamul produce curent alternativ iar bateriile folosesc curent continuu deci trebuie transformat

Daca gasiti vreun site care vinde ce am precizat eu sau aveti o alta solutie o ascult

3 răspunsuri:
| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

Dinamul produce curent continu, exemplu, curentul continu produce o lumina de culoare galbena intr-un tub vidat. Dinamul este un generator electric care produce curent continuu cu ajutorul unui comutator. nu ai nevoie sa schimbi curentul, doar ii faci legatura sa incarce dar fai inca un buton de inchis deschis circuitul

| Misfits explică (pentru Năstasă_Iulian_1993):

Dinamul este de fapt un alternator, nu are cum sa produca curent continuu

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns (pentru Misfits):

Dinamul este un generator electric care produce curent continuu cu ajutorul unui comutator. Dinamurile au fost primele generatoare electrice capabile sa furnizeze energie industriala si fundatia pe care se sprijina multe alte dispozitive de conversie de energie electrica inclusiv motorul electric, alternatorul si convertorul rotativ. Dinamul foloseste bobine rotative din sarma si campuri magnetice pentru a converti rotatia mecanica in pulsari de curent continuu direct prin legea de inductie a lui Faraday.