| Aretha a întrebat:

Pentru cunoscatori.
Iau proteine de la myprotein, un shake pe zi dupa o ora pe sala zilnica. Momentan fac circuit si dupa din luna urmatoare program de grupe.
Am calculat cu diferite aplicatii si trebuie sa ajung de la 83kg la 60kg in 11luni.

Intrebarea e. Pentru slabit eu fac aparate si mananc sub 1500calorii.
O sa mearga chestia asta? Simt o diferenta de la zi la zi.
Mananc light, cereale, lapte, pui.
Sau ce program poate fi mai bun? Eu ard, mananc mai putin si mai bine, iau proteine. Am zilnic activitate.
Si cand fac aparatele, le fac pana simt ca imi ia foc muschiul laughing
Mentionez ca am 1.76, fata.
O parere despre stilul asta de viata. FUNDA

Răspuns Câştigător
| LovelyWolf a răspuns:

Da o sa slăbești dar cumpărați aminoacizi cu continut de BCAA deoarece daca le folosești tu o slăbești dar nu o sa pierzi din masa musculară ca daca nu le folosești atunci tu vei slăbi grăsimile dar si din masa musculară vei pierde si nu cred ca vrei asta

| Aretha explică (pentru LovelyWolf):

Multumita raspunsului tau voi lua si BCAA.
Si l carnitina, creatina.
Voi scoate din fibre ca baloneaza si nu sunt satioase.
Merci de sfat

| LovelyWolf a răspuns (pentru Aretha):

Cu mare plăcere

| LovelyWolf a răspuns (pentru Aretha):

Ți-aș recomanda amino pro building de la pronutrition dar daca poti investi poti lua de pe myprotein BCAA 4:1:1 esential

| aXy99 a răspuns (pentru Aretha):

Felicitari.
Asculti de toti prostii si dai banii pe prostii care nu te vor ajuta deloc.
Continua tot asawinking

14 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Cam are dreptate. Si 90% din antrenorii din ziua de azi sunt foarte slabi, dupa un curs de 3 luni gata, esti antrenor personal.

| aXy99 a răspuns:

Chiar daca esti la definire, iti recomand sa mananci carbohidrati dupa sala. Sunt sigur ca nu mananci suficiente proteine, deci e pacat de ele sa se iroseasca pentru a-ti reface rezervele de glicogen. Shake-ul cu proteine il poti consuma oricand.

| HadesSs a răspuns:

In primul rand mentionezi de prea multe ori cuvantul proteine, nu e ceva care face minuni, da te ajuta dar e doar un supliment.
Shake-ul intra cel mai bine imediat dupa antrenament dupa o ora maxim ar trebui sa mananci, iar muschiul ia foc din cauza circuitului.
Cerealele sper ca nu sunt de alea cu ciocolata si mananci fulgi de ovaz cu fructe happy

| aXy99 a răspuns (pentru HadesSs):

"Shake-ul intra cel mai bine imediat dupa antrenament dupa o ora maxim"
Explca-mi, te rog, de ce ai facut afirmatia anterioara ca sa stiu daca iti dau sau nu eronat.

| HadesSs a răspuns (pentru aXy99):

Am scris ca shake-ul se absoarbe cel mai bine imediat dupa antrenament, ce anume nu ai inteles?
Dimineata si dupa antrenament exista o fereastra ''anabolica'' care te ajuta sa construiesti masa musculara, eu dupa acest aspect m-am ghidat si am castigat masa musculara happy

| aXy99 a răspuns (pentru HadesSs):

Nu exista ferestre anabolice rolling on the floor
Cat de blegi puteti sa fiti sa credeti asa ceva?
Nu va duce mintea sa ganditi? Stii cum functioneaza sistemul digestiv? Cand ai sa inveti, n-ai sa mai debitezi astfel de aberatii.

| HadesSs a răspuns (pentru aXy99):

Eu zic sa mai pui mana si sa mai studiezi, daca la sala oricum nu prea mergilaughing

| HadesSs a răspuns (pentru aXy99):

Si daca esti asa destept si si stii cum funcționează sistemul digestiv, ce digeri si absorbi mai bine dupa antrenament nu un shake? inteligentulelaughing

| aXy99 a răspuns (pentru HadesSs):

Sunt curios de unde studiezi tu si cum de ai concluzionat ca nu merg la sala.
"Si daca esti asa destept si si stii cum funcționează sistemul digestiv, ce digeri si absorbi mai bine dupa antrenament nu un shake? "
Depinde la ce te referi. Asborbtia proteinelor? Asta tine de biodisponibilitatea lor. Dar nu stii ce-i aia pentru ca esti habarnist. Se digera mai repede un shake facut cu apa decat o friptura, dar diferenta este foarte mica, proteinele se digera greu, indiferent de sursa. Daca dupa sala consumi exclusiv proteine, fara carbohidrati (care, apropo, se digera mult mai repede) le vei consuma DEGEABA, pentru ca se vor transforma in carbohidrati sa umple rezervele de glicogen golite in timpul antrenamentului, dar am mai spus asta.
Un shake facut cu lapte se digera cam la fel de lent ca o friptura de pui cu legume.

| HadesSs a răspuns (pentru aXy99):

Din moment ce intrebi daca poti manca dulciuri dupa antrenament ii clar laughing dar te las in lumea talaughing