Întrebare recomandată | Anonim6666644 a întrebat:

Pentru masa musculara trebuie facute exercitii cu greutati mari si repetari putine( maxim 5 ) sau cu greutati mai mici si repetari mai multe(10-15)

14 răspunsuri:
| TheLoveDoctorr a răspuns:

Depinde de tipul somatic al fiecaruia, eu recomand 6-10, incepi cu 10 prima serie si termini cu 6 ultima serie. Te mai modelezi tu pe parcurs, vezi cum iti raspunde corpul

| anonimguy3 a răspuns:

Aici depinde de fiecare... Pentru un incepator evident ca e bine cu greutati mici si multe repetari, dar cu timpul te vei dezvolta si va trebuii sa avansezi la greutati mai mari.

Eu recomand fiecaruia sa faca asa: cand se apuca de sala sa faca evident cu greutati mici cat poate, de obicei 4 serii a cate 12-20 de repetari depinde de muschiul pe care il faci, dupa ce mai creste in masa baga greutati mai mari si la fel 12-20 repetari 4 serii depinde e muschi si cand oboseste sa bage greutati mici si sa faca cu ele cat poate de mult. Si tot asa.

| Holy2010 a răspuns:

Greutati mari, repetitii putine.

| CulturismsiFitness a răspuns:

Iti recomand un canal de youtube al unui culturist profesionist roman. Canalul se numeste totul despre steroizi. Are acolo tot ce vrei si are si niste antrenamente foarte smechere. pe mine m-a ajutat in ultima luna la niste schimbari radicale de fizici si forta!

| Moonlight15 a răspuns:

Corpurile noastre raspund diferit... eu am crescut mai mult cu 10 repetari si super-seturi... dar uneori mai si fortez si bag 3 serii de 5 repetari, este bine sa mai si schimbam.

| MaybeJustMe a răspuns:

Nu trebuie sa iti rupi corpul, faci cu mai mici si repetari mai multe, dar sa ai grija sa faci incalzire inainte de asta.

Bafta.

| silviuemilian13 a răspuns:

Greutati mai mici si repetari mai multe.

| Trolen a răspuns:

Trebuie greutati mari dar sa fii incalzit, daca vei folosi greutati mici iti vei antrena rezistenta la muschi si este folosit doar la armresling

| SantaClaus123 a răspuns:

Greutati mai mici si repetari mai multe, inainte de a incepe sa faci o incalzire happy

| Mihai12341 a răspuns:

Greuati mici la inceput gen 4 kg si faci seri nu mai cu 4kg timp de 2-3 sedinte dupa cresti la 6kgwinking daca faci cu dinalea mari nu rezolvi nimic big grin

| IBV a răspuns:

Greutati mai mici si mai multe repetari pentru incepatori

| Tonilol2002 a răspuns:

Greutati mici si multe repetiti

| JohnnyJohn24 a răspuns:

Repetari putine cu greutati mari pentru forat(max 6 repetari).
10-12 repetari pentru masa. Insa sa nu le faci cu usurinta. Gen, daca tu dupa 12 repetari mai poti face, trebuie sa maresti greutatile, pentru ca la a 12-a repetare sa nu mai poti. Sa le faci in serii. 4 serii de 10-12 repetari.

Bafta

| JohnnyJohn24 a răspuns:

Pentru forta*