| Daniela000 a întrebat:

Poate cineva sa-mi spuna ce inseamna faza aia cand portarul si ceilalti jucatori se baricadeaza in poarta iar adversarul trage? Ca in meciul Polonia -Armenia al doilea gol! https://youtu.be/b1FyrzFRAVs

Va rog,

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vorba de o lovitura libera indirecta din careul echipei in aparare pentru joc periculos sau prinderea de catre portar a pasei de la un coechipier. Daca distanta de la locul neregulii si pana la linia de poarta este mai mica de 9, 15 m atunci zidul trebuie sa stea pe linia portii.
Asa a fost in meciul Armenia-Polonia, la al doilea gol.

1 răspuns:
| AFR81 a răspuns:

Lovitura libera indirecta. De obicei se acorda cand are loc un joc periculos in interiorul careului sau cand un coechipier da pasa portarului, iar acesta ia mingea in mana. De la locul infractiunii se va executa, iar jucatorii trebuie sa respecte o anumita distanta. Mingea trebuie atinsa inainte sau dupa sut de un jucator pentru ca golul sa fie valabil.