| Madalin22274 a întrebat:

Poate pati ceva bicicleta daca cobor scari cu ea? Adica mereu am coborat scari cu bicicleta dar niciodata nu m-a gandit daca e bine sau nu. Se poate strica ceva din cauza asta?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In timp, da. Dar nu ai luat vreo cazatura ca iti dadeai seama ca nu prea e bine ce faci, chiar si pentru tine.

| IgnatVictor a răspuns:

Întrebarea e... ai suspensii? Pentru există biciclete fără suspensii. Dacă ai, e bine, pentru că mai amortizează din șocuri. Dacă nu, e foarte, foarte grav.
Dar, în general, nu contează ce bicicletă ai, pentru că, în final, ea tot o să aibă de suferit din cauza asta. Cel mai probabil riști să îți descentrezi roata. Totuși, efectele se văd mai târziu la bicicletele dotate „mai adecvat". Dacă tot vrei să cobori scările pe bicicletă, îți recomand să o faci în timp ce te ridici de pe șa. Nu doar că ai control mai bun, dar nu o să mai simți șocurile treptelor în tot corpul.

| Andresso a răspuns:

Se slabesc spițele si o sa ai roata stramba dupa aceea.