| AlexSkillz19 a întrebat:

Pot sa iau proteine dupa o luna de sala ca vreau sa mai cresc bine in masa musculara?

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă mănâni cum trebuie, proteinele din suplimente nu se așează la tine pe mușchi ca în reclame.

| Cosmin86 a răspuns:

In primul rand cate proteine consumi acum din alimentatie? Iti asiguri macar 1.5 grame/kg-corp zilnic?

| AlexSkillz19 explică (pentru Cosmin86):

Da, mananc multe proteine, bag oua, branza, smantana, carne, banane, chiar mananc proteine

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlexSkillz19):

Atunci nu prea are rost sa-ti iei tot proteine ca supliment, excesul o sa fie eliminat la wc, nu "Cresti mai repede". Mai bine de banii aia iti iei o creatina sau o glutamina, sau chiar un complex de vitamine, minerale si enzime.

| Plato a răspuns:

Bineinteles ca poti.

| RobertMoon a răspuns:

Poți lua doar daca nu îți asiguri din alimentație, dar am văzut că ai spus că mănânci carne, oua, lactate așa că sigur nu ai nevoie, mai bine îți iei cum a zis Cosmin o creatina sau Glutamina. Îți recomand Muscletech Cell Tech Hyper Build e un produs foarte bun post workout, conține și creatina și lucuri utile pentru refacere și creștere în masă musculara.

| Preotul500 a răspuns:

Iti sugerez sa vorbesti prima oara cu cineva care are experienta in domeniul asta si dupa sa încerci. Nu cauta informatii pe internet ca aici multi isi dau doar cu parerea si nu au un raspuns exact. Succes.

| HatzzzJhonule a răspuns:

Eu sincer nu îți recomand din propirie experiență deoarece.
Timp de câteva luni începusem sa iau proteine.
Intr-o seară stăteam in pat si am început sa am un atac de panica(fără motiv)
Am avut noroc deoarece nu eram singur acasă.
Dupa ce o rudă a sunat la 112 si am ajuns la spital doctorii au constatat că este de la proteine.
Dupa 6 luni inca iau medicamente.
Este propria ta decizie.

| Cosmin86 a răspuns (pentru HatzzzJhonule):

Ce proteine luai concret? Nume produs.

p.s.: medicii aia erau retardati?

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru HatzzzJhonule):

Nu are nici cea mai mica legatura una cu alta. Poate o oare care stare de alertă sa ti-o dea un prework-out mai "concentrat".

| RobertMoon a răspuns (pentru HatzzzJhonule):

De la proteine nu face nimeni atac de panică, e ca și cum zici că dacă mănânci carne, ouă, lactate faci atacuri de panică. Doctorii aia cred că erau idioți, iar atacul de panica l-ai făcut din alta cauză, aveai deja un sâmbure în tine de anxietate și din cauza asta ai făcut. Ce proteine ai luat? Cum se numeau?

| Vermilionnn a răspuns:

E doar o luna de sala. Eu iti sugerez sa mai faci inca vreo 3-4-5 luni si sa vezi daca iti place cu adevarat sala. Multi au luat din prima luna si s-au lasat repede, pe urma au aparut efecte secundare

| Cosmin86 a răspuns (pentru Vermilionnn):

Ce efecte secundare? proteinele se gasesc IN MANCARE. Efecte secundare la proteine laughing