| Catalinlupu23 a întrebat:

Pot slabi prin fitness fara a face cardio? Am 92 de kg

15 răspunsuri:
| Felissa13Eden a răspuns:

Mai repede slabesti prin alimentatie. Sportul, atunci cand vrei sa slabesti, te ajuta sa te tonifiezi, dar e mai important ce mananci

| Apokales a răspuns:

Da, poti. Ai grija la alimentatie, fa-ti un program de antrenament si dai drumul. Cel mai greu lucru este sa stai motivat. Lupta va fi una psihica. Mult noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara paine si dulciuri. Baga cardio cat de mult. Vei slabi destul de repede daca faci 3-4 ore pe zi.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

O mica problema in ideea ta, el nu poate alerga 5 minute straight face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Azi alearga un minut, maine 2 minute etc. Eu reusisem, cand aveam 116kg, sa alerg un sfert de ora... fara oprire, si daca incetineam la colturi de strada, faceam pauza de 2-3 minute mergand normal, bagam iar sprint si reuseam... 2-3 ore. A ajutat foarte mult sa stii.

| alina2k18 a răspuns:

Daca mananci la fel ca acum o sa te mentii tot la aproximativ 92 kg dar vei arata mai bine probabil dupa 3-4luni.

Ma refer efort intens nu mers la sala pentru intretinere ca sa nu fii sedentar laughing

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa da. Chiar si mersul pe jos se pune ca o forma de cardio, dar cu intensitate scazuta.

| Catalinlupu23 explică (pentru Apokales):

Vreau sa mananc in fiecare zi 1000 kcal nu vreau sa trec peste 1000.Si merg pe jos pana la sala dus intors acasa(30min dus, 30 min intors)

| RAY a răspuns:

Dar nu trebuie mult, oricine poate merge cel putin 30 de min pe jos pe zi, deficit caloric

| Apokales a răspuns (pentru Catalinlupu23):

Te sfatuiesc s-o iei usor. In felul asta vei obtine mai repede rezultatele dorite, dar cat timp vei rezista. Desigur, acum esti motivat si vei spune ca vei rezista pana cand ajungi sa dai vreo 30 de kg jos, dar dupa 3 zile iti bagi picioarele in ea de dieta si de sport. Iti recomand sa lasi pe la 1500 de calorii, pastreaza mersul pe jos ca pe un bonus care va fi taiat din aceste 1500.

In mod normal trebuie calculezi cate calorii iti trebuie pentru mentine, iar apoi sa scazi un maxim 25%, 25% reprezentand deficitul caloric. De asemenea daca esti incepator la sala vei obtine rezultate, dar nu te astepta sa continui sa iei in forta pentru mult timp si in masa musculara daca esti la o dieta pentru slabit. Masa musculara si forta se obtin cand ai un surplus caloric, tu nu-l ai. Insa esti incepator, probabil, iar incepatorii sunt singurii care pun masa si pot slabi in acelasi timp.

Fa cum simti ca este mai bine ca sa ramai motivat. Nu copia diete de pe net, diete ale nu stiu care-i vedete, nu merge asa. Iti trebuie o dieta personalizata tie, una care sa-ti placa si sa spui: "Hei, imi place, asa as vrea sa mananc tot restul vietii". Dieta trebuie sa imbine ceea ce iti place cu ceea ce este sanatos. Fitness-ul este un stil de viata, un hobby, iar dintr-un hobby ai de invatat si te formeaza.

| RAY a răspuns (pentru Apokales):

90% din cei care slabesc se ingrasa la loc in maxim 2 ani

| Apokales a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu de unde ai luat procentul asta, dar pe o parte tind sa cred ca-i adevarat, depinde si de la ce numar incepi.

| RAY a răspuns (pentru Apokales):

Pentru ca ei nu inteleg ce e ala metabolism, calori, tin dieta slabesc si consuma la fel se ingrasa apoi si mai mult, soluția este schimbarea alimentatiei asta necesită informații de calitate si aplicarea lor

| siriusblack98 a răspuns:

Poti dar mult mai greu. Pana la urma este vorba de arderea caloriilor. Tu vrei sa slabesti fara sa faci cardio. Nu vei obtine asta asa usor tragand la un antrenament de forta sau masa musculara la sala in schimbul unuia strict de cardio.

| Adry05 a răspuns:

Cardio e pentru slăbit so. dar în principiu alimentația are cel mai mare aport pentru slăbit, sportu e în completare