| Anna0111 a întrebat:

Poti pune masa musculară chiar dacă ești in deficit caloric?

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu. E posibil sa nu poti face exercitii pentru asta, pentru ca vei obosi repede.

| Frank51 a răspuns:

Da, 100%. Evident e mai greu si trebuie sa fii mult mai atent la cum si ce mananci, dar este foarte posibil.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Frank51):

Serios? E foarte posibil, 100%, sa pui muschi cand esti in deficit caloric?

Apuca-te de sah

| Frank51 a răspuns (pentru Cosmin86):

In primul rand este mult mai greu si necesita multa atentie. Asta nu inseamna ca este imposibil. Am vorbit cu un bodybuilder si el mi-a spus asta, nu spun tampenii cum ma apuca...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Frank51):

Serios? A spus un bodybuilder, si-a dat si el cu parerea, nu? La el nu a functionat niciodata, dar spune aberatii si CRETINITATI altora. Un bodybuilder care probabil se injecteaza cu stero de cate ori are un concurs.

Arata-mi un articol (ARITCOL parafat de un specialist, nu comentariu pe un forum sau un idiot de bodybuilder care "a zis el") care sa sustina o asemenea idiotenie.

| DannyQ a răspuns (pentru Frank51):

Cum să crești dacă tu ești în deficit caloric? Sunt 3 procese, slăbire, menținere și creștere în masa musculara. Este ca și cum ai spune ca mănânci mi puțin și te faci uriaș.

| aXy99 a răspuns:

In primele saptamani/luni (cel mult) de sala, e posibil, pentru ca esti la inceput, oferi o categorie noua de stimuli organismului, vei creste, dar ulterior nu va mai fi asa, iar daca vei continua cu deficitul caloric vei pierde si ce ai acumulat la inceput. In mod normal NU poti face hipertrofie in deficit caloric. Si cu steroizi e greu sa faci asta. Si daca esti pe anabolizante e indicat sa ai perioade de bulking si perioade de cutting (cu cicluri specifice).

| DannyQ a răspuns (pentru aXy99):

Poate doar începătorii

| aXy99 a răspuns (pentru DannyQ):

Da. Incepatori la sala si incepatori la steroizi.

| DannyQ a răspuns (pentru aXy99):

Si referitor la primul răspuns la ce te referi?

| aXy99 a răspuns (pentru DannyQ):

Daca iei steroizi (anumiti steroizi, desi la inceput cred ca e valabil pentru oricare) iti creste rata metabolica (unii chiar ard grasimi direct) si arzi mai multe kcal, putand sa pui masa musculara si sa arzi grasime in acelasi timp.

PS: Chiar daca vorbesc la per tu, nu ma refer la tine, ci generalizez.

| DannyQ a răspuns (pentru aXy99):

Asta da ai dreptate dacă ne gândim la orice latura. Acum am înțeles?

| aXy99 a răspuns (pentru DannyQ):

Nu stiu, sper ca da laughing

El a pus o intrebare, eu i-am raspuns, nu a fost genul de raspuns conventional. Se poate, dar nu e tocmai natural.

| EvilMayDie64 a răspuns:

Nu chiar. Arderea grasimilor necesita deficit caloric, construirea muschilor necesita un surplus caloric.

| DannyQ a răspuns:

Sau cât de neinformat ești

| aXy99 a răspuns (pentru DannyQ):

Neinformat? Serios? laughing
Iti prescriu eu o "reteta" si vei pune si masa musculara, vei si slabi, te vei stria, toate concomitet happy

| Anonimfef a răspuns:

Nu