| ArkanHell a întrebat:

Poti sa progresezi la fel de repede si fara suplimente? (glutamina,creatina,aminoacizi),pot sa ma compensez cu mai multa mancare astfel incat sa am macar proteinele necesare?,pot sa ma antrenez la fel de intens si sa progresez la fel de repede si fara creatina/glutamina/aminoacizi? ce parere aveti hmm... (nu o sa mai am bani pentru o perioada, SAD story intr-adevar)

12 răspunsuri:
| SpaNu88 a răspuns:

Fara bani nu faci mare lucru in sportu asta!

| ArkanHell explică:

Nu iau creatina ca sa ma volumizez cu apa, e pentru intensitatea si durata antrenamentelor, rezist mai mult cu creatina din ce am observat si are cam aceeasi descriptie,aminoacizii arde grasimile in general si e ca si cum ar fi plus de proteine deoarece proteinele se descompun in grame mici de aminoacizi si intra in muschi, glutamina e pentru refacere mai rapida a tesuturilor musculare,pff tot eu pun intrebarea si tot eu raspund?
fratilor,vreau un raspuns normal,nu vreau raspunsuri de gen NU MAI LUA SUPLIMENTE!, eu fac de performanta,nu fac dus-intors de acasa pana la sala, eu vreau cu adevarat sa fac ceva, sa ajung ceva in viata din culturism/halterofilie si probabil si pentru lupte..., acum intr-adevar sunt si eu cam afon in chestii din astea, n-am decat jumate de an de sala..., VREAU SA STIU PUR SI SIMPLU CARE ESTE DIFERENTA CU SUPLIMENTE SI FARA, cam cat aproximativ progresez mai lent fara ele sau ceva de genul, ce e asa greu?

| dygas a răspuns (pentru ArkanHell):

rolling on the floor))

| ArkanHell explică (pentru dygas):

Ce razi mah, nu ma crezi? sau ce

| dygas a răspuns:

Nu mai lua frate proteine, i-ati niste supradyn, iti da si forta si rezistentza si iei si in volum.bafta!

| ArkanHell explică (pentru dygas):

Man... esti pe langa, intr-adevar am nevoie de vitamine si minerale dar esti pe langa... : )

| dygas a răspuns (pentru ArkanHell):

Pe langa nu sunt, fac sala de 6 ani si stiu cam tot ce inseamna suplimente ce iti face bine si ce nu, acum depinde daca esti foarte slab si vrei masa e ok, succes

| AdyP20 a răspuns:

Lasa suplimentele. Am bagat si eu vreo 2 ani la greu(aveam 48 in brat) dupa ce m-am lasat(m-am antrenat la fel de intens, la fel de multa mancare) am ramas cu 44 in brat. Dar ce am observat este ca muschiul e mult mai tare ca inainte. Creatina practic retina apa in organism dar muschiul e mult mai tare. Daca tot vrei sa iei ceva iti recomand vitamina-c (1-2 grame pe zi) si ai putea lua 5 gramde de zinc in timpul celei mai consistente mese, care ar trebui sa fie cel de inainte de antrenament. Seara ai putea lua o combinatie de vitamina-D-calciu-magneziu. Dupa antrenament poti manca lamaie, contine o gramada de antioxidanti pe care ii gasesti in suplimente.

| Ionel221 a răspuns:

Uite frate, iti zic din propia experienta,
nu lua suplimente nutritive pentru ca nu te "construieste" asa cum vrei tu:
In primul rand, daca iei creatina, o sa trebuiasca sa bei ff multa apa si mult Calciu si Magneziu, iar aceasta creatina dupa ce este administrata 1-2 luni si nu mai iei nimic..Sorry, o sa revii la normal adica, apa aia din muschi acumulata de creatina se duce, pentru ca organismul tau nu produce cata creatina ii bagi tu "5-10g sau cat iei". Glutamina eu nu stiu, n-am incercat dar poti sa te imformezi aici:http://www.cristianmargarit.ro/2008/12/suplimente-nutritive/glutamina

Iar mancarea este sursa masei musculare!
Vine cam asa: Antrenament 20%, Mancare 60%, Somn 20%.

Si in al doilea rand, suplimentele iti fac rau la ficat. Chiar daca altii au zis ca nu, pentru ca ei au altfel de organism in comparatie cu noi, se mai gaseste un viteaz care tripleaza doza si atunci ii termina ficatu, pentru ca nu poate sa lucreze cu o cantitate asa mare.Culturistii profesionisti, mai inteleg, dar noi tinerii?
Daca esti slab, si vrei greutate iti recomand Total Mass 4000, cel mai bun supliment de masa, dar fii atent 1 cupa pe zi.Adica 40g amestecate cu 400-500ml apa/lapte.Stiu ca e scump dar da rezultate triple fata de GFX8.

Sper ca te-am ajutat.
Bft:)

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ionel221):

Total mass = faina indulcita si gfx la fel. orienteaza-te spre proteine adevarate ( gaspari, muscletech, ON, dymatize, etc. ), nu porcarii ieftine

| dygas a răspuns (pentru Cosmin86):

Uite cine stie cate ceva, dymatize intr-adevar o firma buna, cam scump dar merita, doar le bagam in noi...

| Cosmin86 a răspuns (pentru dygas):

Pai decat sa bagi porcarii in tine mai bine nu mai cumperi. Ori dai bani pe ceva ca lumea, cu care ai siguranta, ori cumperi mai mult piept de pui de banii aia.