| Andrei4KiLL a întrebat:

Proteinele sunt bune? Am inceput de azi sala,cu un prieten, care face de 8 luni,si el ia creatina,aminoacizi, si proteine.Eu iau decat proteine deocamdata,pentru ca mi-a spus ca sunt destul de slab,si intai sa pun masa musculara, iar abia dupa aceea sa folosesc creatina.pentru ca nu o absorb, fiind prea slab...Dar prima intrebara este aceea: creatina si proteinele pot afecta intr-un fel? Adica de exemplu: fac 6 -7 luni,cresc,si dupa ma las,de sala, dupa mi se face burta, sau mi se lasa muschii? Mersi frumos

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

1. "creatina.pentru ca nu o absorb, fiind prea slab" -> sa puna si el mana pe o carte de anatomie... ca prietenul tau e putin cam prost

2. creatina si proteinele se gasesc IN MANCARE

creatina = carne, in special rosie ( gen vita, porc, etc. )

proteine = carne, peste, branza, oua, nuci, migdale, etc.

Si suplimentele ( ca astea vrei tu sa iei ) TOT DIN MANCARE sunt facute.

3. " mi se lasa muschii" e IMPOSIBIL ANATOMIC sa se lase muschii. Muschii scad in volum cand NU ii mai antrenezi si NU ii mai hranesti corespunzator ( gen incepi sa mananci ca o domnisoara firava si anorexica ), dar asta NU ARE TREABA cu ce suplimente iei sau nu iei.

9 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Nu în totalitate, dar nu e recomandat să iei proteine și diverse suplimente pentru mărirea mușchilor și apoi să te lași de sală.

| Arthiom a răspuns:

Daca vrei chiar sa faci ceva bun la sala, nu folosi steroizi, vitamine sau alte chestii de genul care promit cresterea masei musculare. Intr-adevar, o sa ti se umfle muschii, dar numai ca volum, nu o sa fii mai puternic. Fa exercitii si mananca sanatos, la mine functioneaza.

| RAY a răspuns:

Oricine care a terminat 8 clase nu putea pune asemenea intrebare,voi chiar ati dormit la biologie? proteina e caramida vieti,normal ca proteinele sunt esentiale vieti, dar nu din suplimente si din mancare,alimentatie, masa musculara nu se pune peste noapte,masa musculara nu se lasa, masa musculara trebuie intretinuta pentru ca e scumpa desi vei avea un metabolism mai rapid, trebuie sa faci sport sa nu te ingrasi in grasime, dar masa musculara abia pui 3, 4 kg intr-un an, plus conteaza genetica ta, aceste suplimente minune pot cauza cancer, boli cu rinichi etc

| Silviu276 a răspuns:

N-as prea zice. Creatina si steroizi chiar nu trebuie sa ii folosesti. Nu te ajuta la nimic.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Arthiom):

Serios? Unmfla muschii numai volum?

E IMPOSIBIL ANATOMIC sa maresti masa musculara FARA sa maresti si forta.

Doar un COPIL CRETIN ar spune asa ceva.

Mai documenteaza-te inainte sa aberezi.

| Arthiom a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca esti asa inteligent de ce mai pui intrebari pe TPU? Te sfatuiesc pe tine sa te documentezi mai bine inainte sa comentezi. Fac sala de 4 ani fara nici un fel de vitamine sau stimulanti si rezultatele sunt foarte bune. Cel ce e "mic copil" esti tu, daca vrei sa apelezi la vitamine si la stimulanti ca sa obtii rezultate mai devreme. Ceea ce vad in tine e unul dintre cei de care rade lumea ca e slab si vrea dintr-o data sa "isi puna muschi", dupa sa se laude. Pe viitor daca esti asa inteligent evita sa pui intrebari pe TPU si sa jignesti, ca la asta ma pricep si eu extrem de bine, dar ma abtin.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Arthiom):

UNDE am pus eu intrebari?

Si eu fac sala de aprox 10 ani... si ca sa vezi, cand mi-a crescut masa musculara am ridicat si greutati mai mari.

Ma confunzi cu ala care a pus intrebarea laughing

| Arthiom a răspuns (pentru Cosmin86):

laughing Eu abia acum vad.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Silviu276):

Altu complet pe langa.,...

apuca-te de sah