| DanVi a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti daca ajuta saritul corzii la inaltare, daca nu atunci spuneti-mi exercitii care ajuta. Dar nu imi recomandati baschet, volei si inot. Doar exercitii

Răspuns Câştigător
| Neworder21 a răspuns:

Alergatul e unul din cele mai eficiente metode.

trebuie sa alergi cu viteza maxima posibila, cat de mult poti. Pauza, cateva minute, si din nou alergi cu viteza maxima.

Astfel se apeleaza la mecanismele preafrumoasei evolutii pe care se bazeaza intreaga biologie de astazi.

Deci, cum functioneaza: de fiecare data cand alergi cu viteza maxima, se conecteaza instinctele de supravietuire. Organismul trebuie sa "fuga" pentru a supravietui, si de aceea trebuie sa faca toate schimbarile necesare pentru asigurarea continuarii speciei. Organismul se adapteaza la mediu, fara a pune intrebari.

uite ca si eu aveam cam aceeasi problemea:

http://www.tpu.ro/......165-cm-la/

vezi si sfaturile de aici:
http://www.tpu.ro/......multumesc/

| DanVi explică (pentru Neworder21):

Si te-a ajutat alergatul la viteza maxima sa te inalti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DanVi):

E inutil alergatul la viteza maxima pentru cresterea in inaltime. Uite-te la jucatorii de baschet profesionist ce exercitii practica in afara de jucat baschet.

10 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Nu exista exercitii care sa te ajute la inaltare.

Cat despre sprinturile care te ajuta la cresterea in inaltime dupa parerea mea este un mit. Uite-te la Steve Mullings, Michael Frater, Tyson Gay unii dintre cei mai buni sprinteri au sub 1.80m iar astia sunt cei cunoscuti. Daca astia nu au crescut mai mult care au alergat toata viata, crezi ca daca faci tu cateva sprinturi cum zice Neworder21, o sa cresti mai mult?

Nu stiu cati ani ai, dar daca ai sub 18 ani poti sa fii sigur ca vei mai creste in inaltime, fara sa faci nimic. Daca vrei sa faci ceva, sfatul meu este sa faci un sport, orice sport care iti place, nu conteaza, important este sa faci miscare si sa o faci de placere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nickname1890):

Ai dreptate! E un mit. Sportul conteaza, restul vine de la sine happy

| DanVi explică (pentru anonim_4396):

Eu am 16 ani, peste 3 luni implinesc 17, ma ocup cu sportul ( bodybuilding )

| anonim_4396 a răspuns (pentru DanVi):

Bun. si ma intrebi daca o sa mai cresti in inaltime? DA.

| Nickname1890 a răspuns (pentru DanVi):

Stai linistit o sa mai cresti in inaltime, din pacate bodybuildingul nu te ajuta atat de mult. Mai bine te apuci de un sport adevarat

| Adrianetc a răspuns:

Am citit in articol in care spunea ca saritul poate ajuta la crestere, solicita mult articulatiile dar nu este ceva sigur. Iar dupa aia am citit un articol contrar in care spunea ca sariturile bruste, periculoase iti pot agrava spatele. Daca nu ai fost inzestrat genetic sa fi inalt sau daca parintii tai nu te-au dus la un sport de mic, sunt mici sanse sa mai cresti dupa 18-19 ani. Daca ai pana acolo, apucate de un sport neaparat, nu conteaza ce este, orice sport solicita hormonul de crestere, more or less

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exercitii pilometrice.

| Dary2001 a răspuns:

Pai eu am fost la baschet si mi s-a recomandat sa stau agatata de o bara. putin cate putin ..incepand de la 30 secunde si tot asa