| Eduard_Sorin_1990_zpcN a întrebat:

Recent am vazut dintr un ad un site de suplimente si am dat click de curiozitate, parca de pe FB, Proteineonline.ro, si ma bagam in seama cu baiatul asta de pe FB pe chat, si mi-a dat niste sfaturi despre produse, ce sa iau si ce nu, ca Myprotein e chinezarie si sa iau chestii americanesti sau macar Genius. I am spus acum ca, cu parere de rau si mi e jena de pozitie, sunt putin paranoic poate dar purecand siteul, mi se pare ca bodytimero, ala care alarma cu girofarurile la usa cortului cu reducerile (stii ce fac Emag si PCGarage, ca fac pipi pe noi?) dar gasesti pe siteuri mai ieftin chiar fara reducere. E bun siteul asta? Ce parere aveti? Ii zisesem ieri ca poate daca cumpar sa beneficiez de ceva, cum am auzit de la un baiat ca preturile pe site sunt doar de orientare, si se poate negocia, poate daca cumpar frecvent si sunt fidel sa am parte de ceva premiu. Ca poate lasa la pret, stii...
E scam siteul? De unde gasesc si eu reducerile cele mai tari? Ce stack/pachet suplimente recomandati? De unde? Genius? MusclePharm? SCI TECH, BSN, Universal, Biotech USA?
Pentru forta si masa musculara.
Deci Proteina, poate gainer, daca nu imi fac eu cu nuci si fulgi de ovaz si banana; betalanina, creatina, citrulina malat poate, AMINOACIZI, ma intrebase ce amino iau si i am zis HMB si BCAA411, si cica logic ca fac "supraantrenament" daca iau un fleac de 3 aminoacizi ca asa se face recuperarea prin cei 20 si cv de aminoacizi ce ii avem in corp, deci e un Must, stimulator, ceva tribulus;
cat m ar costa? 4-5 sute de lei? Dar nu vreau sa ma tina doar o luna

20 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Asa maleabil esti? Te manipuleaza toti dobitocii care nu stiu ce vorbesc? Ala probabil este afiliat site-ului respectiv care nu face decat sa cumpere suplimente de la alte firme si sa le vanda la suprapret. Asta daca nu sunt luate cumva la negru sau sunt fake. Cumpara doar de la distribuitori autorizati.
Cat despre myprotein, au trecut muuulte teste pana sa-si poata face produsele vanzabile. Sunt bune.

Nu ai nevoie de niciun supliment, pune mana si mananc cat mai mult si mai sanatos. Nu toti aminoacizii sunt esentiali, deci corpul tau ii poate produse pe majoritatea din alte substante. Iar pe cei esentiali ii iei din MANCARE. Lactate, oua, carne etc. sunt proteine COMPLETE, contin TOTI aminoacizii, nu ai nevoie de suplimentele alea. Habar nu ai cum se obtin amioacizii respectivi, din ce sunt extrasi sau prin ce procedeu dubios sunt facuti in laborator. Cel mai bine iti iei totul din mancare. Daca nu poti, ia un concentrat proteic din zer, are multi BCAA (sunt cei mai importanti aminoacizi, nu toti ajuta la consolidarea masei musculare, proteinele au si alte roluri). Tribulusul nu te ajuta la nimic, poate la post-ciclu, dar nu e cazul tau.

| Eduard_Sorin_1990_zpcN explică (pentru aXy99):

Heiii, sa te Pup!
http://www.proteineonline.ro/catalog/product_info.php?products_id=510
Ai dreptate frate si tu...
Dar ce pachet? BSN? Dymatize? Biotech?
Ca tot vb de astea, ia uite
https://www.youtube.com/watch?v=9gHRFByJnY8
dar el zice ca nu exista zahar in ele ca ar ajunge la puscarie pentru sucroza, iar fructoza e sanatoasa, si carbohidratii poate fi si faina, nu cont, doar sa iei consecvent, dar eu nu sunt de acord, fiecare substanta e diferita, din molecula, nu poti spune ca faina alba e egala cu un orez din china sau...
ziii ma un magazin ce arde totul ieftin, mai ieftin decat celelalte
Crezi ca daca ceva e mai ieftin trebuie sa fie putred la mijloc fiindca toti isi urmaresc interesele perfide?

| Eduard_Sorin_1990_zpcN explică (pentru aXy99):

Asta cu nasu pe obraz! Nu stramba!
SUnt pasionat si vreau sa fac la maxim randament cat imi permit si nu pot sa mananc toata ziua mese, tu gandesti?

| aXy99 a răspuns (pentru Eduard_Sorin_1990_zpcN):

Myprotein are produse ieftine. Majoritatea sunt de calitate. Nu stiu vitaminele cat de bune sunt, dar pudrele proteice sunt excelente. Sunt multe oferte, poti prinde 40-50%, daca vei cumpara si 5 kg, te vei scoate. Eu am prins 175 RON 5 kg concentrat proteic din zer, indulcit cu stevia (indulcitor natural).
Fructoza nu e sanatoasa. Nu e nici nesanatoasa, nici zaharul in cantitati mici nu e rau.

| aXy99 a răspuns (pentru Eduard_Sorin_1990_zpcN):

Atunci nu e de tine sportul asta. Daca nu poti sa mananci, suplimentele vor fi egale cu 0.

| aXy99 a răspuns (pentru aXy99):

Nu trebuie sa mananci toata ziua, dar trebuie sa fii in surplus caloric si proteic. Ia-ti un concentrat proteic, niste unt de arahide si mananca.

| Eduard_Sorin_1990_zpcN explică (pentru aXy99):

Pai mortii mamei ei asta ziceam

| Eduard_Sorin_1990_zpcN explică (pentru aXy99):

Dar scitech, bsn, dymatize sau
iMass de la genius? 2500 de g cat ma tine?

| aXy99 a răspuns (pentru Eduard_Sorin_1990_zpcN):

Cat te tine? Serios? Am vorbit degeaba? Depinde cat mananci. Trebuie sa ai un numar exact de kcal si proteine pe care sa le consumi zilnic. Sa zicem 3000 kcal si 150g proteine. Daca tu consumi 2500 kcal in ziua aia, vei consuma x grame de iMASS cat sa iti confere restul de 500. Asta intr-o zi, a doua zi poate nu ai nevoie deloc de supliment. Nu am de unde sa stiu cat te tine. Asta depinde de tine. Foarte putin, oricum.

| Eduard_Sorin_1990_zpcN explică (pentru aXy99):

Eu masor doar proteine si cateodata carbo
Dar nu calorii. Nu prea ma intereseaza si nu am ce sa fac in privinta asta poate lol, sa fac ceva in plus
Dar e adevarat ca insulina e invers proportionala cu testosteronul si hgh? Deci e rau sa mananc mult? Ma pune la hibernare, somnolenta rea de tot

| Eduard_Sorin_1990_zpcN explică (pentru Eduard_Sorin_1990_zpcN):

Mancatas pisica ta aia bune, ce zici aolo, Protein are doar 300 mg de saponine pe tribulus PRO pastila si sustine cu marsavie si tupeu demential si ipocrizie ca e cea mai mare de pe piata bla bla bla, e clar unde ajung... cand pot cumpara de 3000 de mg de la biotech usa si dupa fac flotari in pelvis

| aXy99 a răspuns (pentru Eduard_Sorin_1990_zpcN):

Cum adica e invers proportionala? Sunt 3 hormoni diferiti cu roluri diferite. Nu e rau sa mananci mult, ai nevoie de energie pentru a reusi sa ai antrenamente intense, rezervele de glicogen sa fie mereu pline pentru a nu irosi proteinele. Fara surplus caloric nu vei creste in masa musculara. Nu trebuie nici sa exagerezi. Daca vezi ca te ingrasi, scade putin din kcal. Dirty bulkingul nu e bun.

| Eduard_Sorin_1990_zpcN explică (pentru aXy99):

Nu sunt asa jegos, ma spal odata la 3 zile si nu mananc oreo sau milka

| aXy99 a răspuns (pentru Eduard_Sorin_1990_zpcN):

Nu imi dau seama daca a fost o gluma sau vorbeai serios. Am zis eu ceva de igiena? laughing
Dirty bulking inseamna sa mananci cat mai mult, orice, pana nu mai poti.

| aXy99 a răspuns (pentru aXy99):

De ce mi-ai dat nefolositor? Eu chiar incerc sa te ajut dandu-ti raspunsuri utile, iar tu faci pe ignorantul.

| Cosmin86 a răspuns (pentru aXy99):

Eu zic sa-l lasi in paci, iti racesti gura de pomana happy

p.s.: plz plz plz voteaza-mi raspunsul asta "nefolositor" sau ce vrei tu, cel mai negativ vot... ca ma doare fix in **** laughing

| Eduard_Sorin_1990_zpcN explică (pentru aXy99):

Te plac. Vreau sa te scoatem la un suc, te rog, spune, unde te afli?
Chiar minunat, vreau sa stiu...

| trisha88 a răspuns:

Eu sunt clienta la bodytimero.ro de mai multa vreme. Preturile nu sunt cele mai mici eu cumpar doar sulimente pe care nu le-am gasit in alta parte.Fiecare produs are niste puncte care se aduna in contul tau daca intri pe site o sa gasesti explicatii despre cum functioneaza.Pentru sportivi are multe produse, e adevarat ca are o reclama cam agresiva tot apare pe diferite site-uri dar asa procedeaza unii ca sa fie observati.

| Eduard_Sorin_1990_zpcN explică (pentru trisha88):

Pai asa am si deja puncte pe myprotein dar nu mai pot baga reducerea aia mare cum a fost prima oara oricum.
si tot n ai zis care e cel mai bun magazin? exista asa ceva?
Ai dracului, innebunesc ca Mike Mentzer si il pun in tzapa si pe Weider asta, interlop