| DanielHX a întrebat:

Recent m-am reapucat de sala si dupa prima zi m-a luat o febra musculara, in bratul stang, nu il pot nici macar indrepta sau incorda. Deja este durere, nu febra musculara. Asta s-a intamplat acum 3 zile si inca ma simt la fel. Partea de sus e "imobilizata". Ce as putea sa fac?

Răspuns Câştigător
| vodami92 a răspuns:

Te-ai antrenat prea intens, probabil n'ai fost învățat cu miscarea si cam asta se intampla. De acum cand intri in sala sa lasi EGO-ul la usă. Iti alegi greutati care sa iti permita sa executi corect, sa controlezi tu greutatea nu ea pe tine. Probabil ai rupt fibrele musculare la propiu mananca bine, poti lua si ceva de durerea daca chiar numai poti, maseaza-te si cu un unguent. Dormi, daca apar ceva schimbari gen invinetirea zonei dureroase, umflaturi neobisnuite (la febra musculara muschiul va fi putin mai umflat) dar eu ma refer la umflaturi mult mai mari si neobisnuite sa te duci la spital posibil sa-ti fii fracturat mușchiul. Dar totusi nu cred ca este vorba de asa ceva. Mananca, dormi, apa, evita antrenamentele bicepsului, tricepsului, antebrat, inca 3-4 zile ca sa aiba timp de refacere.

5 răspunsuri:
| DovleacTurbat a răspuns:

Rabdare. Evita sa iti mai antrenezi bicepsul, tricepsul sau ma rog la care grupa ai tu febră macar 2-3 zile pentru refacere. Dus fierbinte, mancare buna, odihna, apa.

| DanielHX explică (pentru DovleacTurbat):

Sunt asa de 3 zile si nu pare sa treaca. Caldura agraveaza durerea, am incercat.

| vodami92 a răspuns (pentru DanielHX):

Te-ai antrenat prea intens, probabil n'ai fost învățat cu miscarea si cam asta se intampla. De acum cand intri in sala sa lasi EGO-ul la usă. Iti alegi greutati care sa iti permita sa executi corect, sa controlezi tu greutatea nu ea pe tine. Probabil ai rupt fibrele musculare la propiu mananca bine, poti lua si ceva de durerea daca chiar numai poti, maseaza-te si cu un unguent. Dormi, daca apar ceva schimbari gen invinetirea zonei dureroase, umflaturi neobisnuite (la febra musculara muschiul va fi putin mai umflat) dar eu ma refer la umflaturi mult mai mari si neobisnuite sa te duci la spital posibil sa-ti fii fracturat mușchiul. Dar totusi nu cred ca este vorba de asa ceva. Mananca, dormi, apa, evita antrenamentele bicepsului, tricepsului, antebrat, inca 3-4 zile ca sa aiba timp de refacere.

| vodami92 a răspuns:

Pai daca te-ai reapucat! eu zic spun sa o iei mai usor! ca e mai bine! si nu te forta! ai grija de tine!

| SorinelF86 a răspuns:

Probabil ai tendoane sau un muschi inflamat, eu am patit ceva de genul acum mult timp, dar mi s-a umflat antebratul pana dincolo de cot spre biceps, am fost la medic si am primit ceva unguent

| AndreiHuh a răspuns:

Asa am fost si eu cand am fost prima data la sala, acum m-am lasat, dar atunci tin minte ca prima febra m-a tinut aproape 2 saptamani, din care 1 saptamana la intensitate maxima, adica la modul in care nu puteam sa imi indrept mainile laughing