| ateuNEGATIV a întrebat:

Recomandati-mi niste execitii fizice in prezent fac flotari si genoflexiuni sunt bune? nu vreau sa slabesc ma refer ca execitii pentru ca sa scap de burta bine nu-i mare dar vreau sa se vada muschii

18 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Alion daca tu faci asa imi imaginez ce patratele fenomenale ai (eram sarcastic).
daca vrei sa ti se vada patratelele trebuie sa faci 2 lucruri. mai intai abdomene 4-5 serii a cate 30 pentru inceput, dimineata sau seara (sunt unii care nu pot dimineata) si zilnic sa mai adaugi 1-2-3 pe fiecare serie. cand ajungi la 100 pe serie incepi sa alergi. grasimea de pe abdomen nu o dai jos cu abdomene, doar cu alergat. si nu incepi cu alergatul ca nu ai ce sa arati daca nu ai patratelele formate. asa ca atunci cand ajungi la 100x5 abdomene incepi cu 20 de minute de alergat pe zi, si ca la abdomene adaugi 5 minute pe zi. asa o sa formezi abdomenul, si o sa dai jos grasimea ca sa se vada.

| denis987 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Salut. Imi poti da id ul tau de mess sa discut ceva cu tine?

| ateuNEGATIV explică (pentru JohnnyBi):

Am auzit ca abdomenele cauzeaza probleme la coloana

| JohnnyBi a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Daca le faci corect nu. daca ai probleme la coloana deja o sa te deranjeze cand le faci. poti face o zi extensii pentru lombari, alta zi abdomene si nu o sa ai nicio problema happy

| JohnnyBi a răspuns (pentru denis987):

Da mesaj pe TPU. idul de mess nu il dau (e o chestie de principiu, nu de altceva)

| ateuNEGATIV explică (pentru JohnnyBi):

Spune-mi te rog tu ce execiti ai facut de care, si cate pe zi daca ai facut patratele si ce ai mancat in cat timp pls

| JohnnyBi a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Pff am avut patratele pe la 18 ani happy. de atunci am avut probleme de sanatate si a trebuit sa ma las de sala pana in decembrie anul asta. de atunci m-am apucat serios de treaba, dar abdomene fac cam de 1 luna. fac 3 serii a cate 40-45 cam asa de 3 ori pe saptamana, si de 3 ori pe saptamana 3 serii a cate 15 extensii la lombari. alternativ. abdomene normale in principiu, ma doare spatele. patratelele in cam 6 luni de tras ca lumea la abdomen le faci, si tot pe atat cardio sa se vada. acum eu nu am un corp genetic structurat pentru sala si tot ce fac, din cauza problemelor de sanatate fac incet. de ex la piept fac 1 serie de 10 repetari cam in 30 de secunde. altfel simt ca mi se rupe spatele in 2. eu zic ...in 10 luni de truda ai patratele happy primele semne ca le ai o sa fie pe la 5-6 luni, odata ce simti tare abdomenul cand il incordezi poti incepe cardio in paralel cu abdomene

| ateuNEGATIV explică (pentru JohnnyBi):

Ai griji cu coloana ca nu-i de glumit eu unu imi plac flotarile mam obisnuit cu ele nu simt nici o durere am facut genoflectiunii deja ma doare spatele

| JohnnyBi a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Depinde si unde te doare spatele...

| ateuNEGATIV explică (pentru JohnnyBi):

Poate cum stau pe scaun sincer de abdomene am auzit multe studii care spuneau ca face rau de flotarii numa laude

| JohnnyBi a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Vezi ca te bate limba romana. un abdomen lucrat are si avantaje si dezavantaje. teoretic daca iti iei un pumn in patratele doare mult mai rau decat in grasime, ca nu mai ai amortizare, teoretic. abdomenul lucrat mi se pare doar de fita de a arata frumos, nu de utilitate. asta e parerea mea. din cate am inteles de la kinetoterapeutul meu, daca ai problemele cu spatele sa ai mare grija la abdomene sau sa le scoti din program, sau sa intensifici programul la lombari. nu lucrez in domeniu, cate stiu, stiu pe experienta proprie sau din diverse surse mai mult sau mai putin sigure.

| denis987 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Nu iti pot da. nu merge pentru ca sunt junior cred. zice ca nu merge. uite daca vrei baga id ul meu: deniscampionul@yahoo.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer nu am citit toate raspunsuri ca banuiesc pe 90% sunt ultra aberante... dar ca sa pot sa iti raspund la intrebare ta trebuie sa te intreb mai intai..."burta" ta e grasime sau e stomacul marit?

| wforweirdo a răspuns:

Mai întâi învaţă să scrii, ce dracu!

| BCoMichael a răspuns:

Cred ca e prima intrebare pe care ai postat-o si nu este despre idealurile tale fixe rolling on the floor))) fa abdomene...laughing)))

| Alion a răspuns:

Ca sa scapi de burta fa abdomene, flotarile si genoflexiunile nu sunt bune pentru asta. incepe usor cu cate 25 de cate 3 ori pe zi ( adica in total 75 pe zi ) si mareste numarul pe zi ce trece pana ajungi la cate 50 de cate 3 ori pe zi ( 150 in total pe zi ) atunci se vor vedea muschii ca si cum ai fi fost la sala. nu te forta din prima zi cu cate 50 pentru ca vei avea o febra musculara crunta a doua zii. de preferat sa faci cate un set dupa fiecare masa a zilei. bafta! funda?

| LDAfurry a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=RqvZSbxrNDk&feature=fvwrel
Pe acest videoclip iti arata tot ce trebuie sa faci...:D ( funda?)

| Gherghe_Ionuț_1984 a răspuns:

Daca vrei sa dai burta jos alearga nu mai mult de 40 minute, prima oara poate nu alergi nici macar 10 dar este perfect, nu bea carbogazoase, nimic nu se compara cu alergatul