| alexutza222 a întrebat:

Recomandati-mi un stil de artele martiale care sa fie potrivit pentru o fata de 15 ani, plinuta (as vrea sa rezolv si problema asta), interesata in principal de auto aparare. Din start va anunt ca nu vreau sub nicio forma sa-mi rup coaste/maini/piciore sau sparg nasul. Box, Karate sunt excluse categoric. Totodata nu vreau sa parasesc solul(fara sarituri peste capul adversarului sau alte nebunii), in principiu ceva ce poate fi folosit in cazul unui atac pe strada, sa ma apar cu toate ca nu am forta fizica bruta sunt mai moale si am si ceva probleme cu inima(scutre pentru >>>sport----kg in plus). Repet autoaparare+sport pentru o fata care nu are de gand sa faca performanta sau sa-si de-a sufleul pe acolo. Sper ca ati inteles ce caut. Multumesc anticipat.

7 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Incearca Aikido sau JuJitsu.

| Florenta16 a răspuns:

Tae Bo, Kempo. Te ajuta si sa slabesti si sa iti intensifici tonusul muscular. Baftawinking.

| alexutza222 explică (pentru Florenta16):

Mersi de raspuns, dar eu cautam o metoda prin care sa-l imobilizez pe adversar sau sa-i dau un cot in ficat pana fug. Nu vreau gimnastica, ziceam ca voi slabi ca urmare a efortului fizic, dar Tae bo mie m s-a parut gimnastica sau ceva pe acolo.Iar Kempo... e in extrema cealalta.(din ce-am vazut in video-uri pe net)

| Sonnayasashikushinaide a răspuns:

Deci eu am o mica obsesie despre auto-aparare, am pistol, tomohawk, spray cu piper, briceag, steluta ninja, electrosoc, ce vrei tu. Arma de auto aparare e fundamentala, pana ajungi sa poti folosii tehnici de auto aparare fara arma de auto aparare dureaza, dar o arma de auto aparare orice prost stie sa o foloseasca, deci asta ar trebui sa fie prioritatea numarul unu pentru tine acum!

Hai sa-ti zic cum sta treaba cu fiecare arma in parte, le analizam si o sa vezi ce arma e potrivita pentru tine.

PISTOLUL
In Romania persoanele fizice nu au dreptul decat la arme de foc non-letale, adica cu bile de cauciuc, si nu sunt foarte eficiente, sa numai zic ca trebuiesc intretinute, declarate, teste de psihologie, sa iei permisul NU MERITA!

BRICEAGE CUTITE ETC.
Armele contondente gen briceage sunt legale sa le porti daca corespund anumitor parametrii, lungimea lamei, grosimea lamei, trebuie sa nu aiba maner etc. si sunt de fapt illegale sa le folosesti in auto aparare, deci de ce dracu' sa le porti, o porcarie. Despre tomohawk nici nu mai discutam eu il am langa pat, nu e pentru purtat afara, logic, dar si steluta ninja, e prostie sa cari asa ceva dupa tine, eu am de frumusete, si ma antrenez cu ea e distractiv, in fine.

ELECTROSOC
Electrosocurile sa zicem de 3 + milioane de volti, cam 100 de lei si sunt destul de eficiente impotriva unui singur atacator, majoritatea atacatorilor oameni dar si caini se sperie doar de sunet, daca stii ce fel de electrosoc sa iti iei, nu toate produc sunet calumea, nu toate sunt eficiente, si evident sunt bune doar impotriva unui singur atacator, deci meh...

SPRAY CU PIPER
Spray-ul paralizant e o forma inferioara spray-ului cu piper, deci cand cumperi trebuie sa cumperi spray cu piper, preferabil cu JET, jet inseamna ca e un jet gros care iese cu putere din spray, mai sunt in con, cu spuma, cu gel, cu ceata etc. alea cu ceata le ia vantu iti intra in ochii, cu spuma le ia vantu iti intra in ochii, si afecteaza si nevinovatii de prin jur, mai ales in spatii inchise, schimb cel cu jet e cel mai bun, nu-l ia vantu usor, iar in interior afecteaza decat spre cine tintesti, de preferat e sa tintesti SPRE OCHII, mare atentie SPRE OCHII. Dupa ce il cumperi antreneaza-te sa il poti scoate rapid si sa fi pregatita sa il folosesti, altfel degeaba il ai, practic un spray cu piper bun tine un atacator cel putin 10 minute neutralizat, nu vede, e in dureri cumplite, nu poate sa deschida ochii macar.

Asa, acum despre auto aparare, cel mai eficient stil testat in lupta reala este KRAV MAGA, a fost facut pentru politistii care au de aface cu RIOTS, adica proteste violente, e folosit de militari etc. e bun mai ales pentru persoane cu greutate pentru ca se foloseste intreg corpul, si e in special folositor daca esti atacata de mai multi atacatori, cea ce se intampla cel mai frecvent in viata reala.

Deci sa recapitulam rapid, cumpara-ti spray cu piper cu jet, unul bun, gasesti la 50-60 de lei... nu sunt scumpe, inveti sa il scoti repede sa fie la indemana.
Si te interesezi de krav maga.
Ai putea sa incerci aikido dar trebuie se gasesc ft rar antrenori pe bune, de obicei sunt fake. Toate cele bune si daca ai alte intrebari nu ezita.

| Sonnayasashikushinaide a răspuns (pentru Sonnayasashikushinaide):

AA am si sabie EVIDENT!

| Sonnayasashikushinaide a răspuns (pentru Sonnayasashikushinaide):

Aa si oricum ai 15 ani n-ai voie cu pistol LOL

| Sonnayasashikushinaide a răspuns:

A si mai sunt cateva lucruri de zis...

OK

Comportamentul, daca esti agresata nu te lasa intimidata, ridica vocea si ferm avertizeaza atacatorii sa pastreze distanta, din ce in ce mai tare ridica vocea la ei/ele si nu arata niciodata spray-ul sau sa ameninti cu ei, trebuie sa fie un atac surpriza sa fie eficient, foloseste-l ca ultima solutie, foloseste-l doar daca atacatorii/atacatorul nu raspunde la avertizarile tale si se tot apropie, da-le fara sa se astepte cu spray in ochii, tinteste ochii, cel putin fata lor.

Cum procedezi dupa incident, nu sta la fata locului NICIODATA, pleaca imediat de acolo si suna la politie sa declari ce s-a intamplat.
CEL MAI IMPORTANT, nu abuza de puterile tale, foloseste arma si cunostintele DOAR pentru auto-aparare, altfel devi agresorul chiar tu.

Peace!