| SmoKeD a întrebat:

Sal tpu.Am 12 ani jumate.Este in regula daca fac tractiuni?(nu la sala...am la bloc o bara de batut covoarele).Si daca da, cum pot sa fac? ca am incercat odata si nici nu puteam sa ma ridiclaughing. Fundita

Răspuns Câştigător
| Onio a răspuns:

Da, este bine, dar nu exagerat. Intai faci flotari si abdomene, sa iti tonifici un pic musculatura la brate, piept si abdomen, apoi la bara poti sa faci semi tractiuni in cazul in care nu le poti face complete. In timp o sa iti creasca rezistenta si forta. Ideea este sa nu te fortezi, pentru a nu avea probleme gen intindere musculara, sau chiar rupturi. Incepi prin serii de cate 5-10 tractiuni cu pauza.

6 răspunsuri:
| GizazCraist a răspuns:

Nu e bina sa faci asta pana in 18 ani ca ti se deformeaza muschii

| Cosmin86 a răspuns (pentru GizazCraist):

De ce se deformeaza muschii?

| GizazCraist a răspuns (pentru Cosmin86):

Pentru ca pana la 12 ani ei inca se formeaza iar daca ii supui la un efort care ii duce la anumite transformari nu se mai formeaza ca lumea

| DeeaHelpYou a răspuns:

Desigur, daca ai forta!
pai te tii bine de bara si te ridici.

| SmoKeD explică (pentru DeeaHelpYou):

Asta stiam si eu dar nu pot sa ma ridichappy

| yopy a răspuns:

Pai ce sa ati zic ancepe cu lucruri usoare pentru ca ati trebuie munca multa da este foarte bine ce faci este un sport si te ajuta la dezvoltare a muschilor si etc.