| WhitePannnda a întrebat:

Sal TPU, baiat, 14 ani, 171cm, 50kg, puteti va rog cineva sa-mi faca un program ca timp de o luna sa-mi maresc masa musculara la piept. Programul va rog sa contina zilele in care trebuie sa lucrez, cite serii, repetari, si concret ce exercitii.
FUNDA

Răspuns Câştigător
| MioaraParalescu a răspuns:

Daca tii neaparat sa iti lucrezi pieptul atunci iti zic sa faci 2 antrenamente pe saptamana, unul lunea si unul vinerea.
Dar trebuie sa ai si niste gantere.
Si faci:
Dumbell flyes-4 serii a cate 10 repetari
Dumbell press-4 serii a cate 10 repetari
Hip Dumbbell Press-4 serii a cate 10 repetari.
Si pe urma daca mai poti incearca sa mai faci si flotari 3 serii a cate 12 repetari.
Nu uita ca trebuie sa ai 5-6 mese pe zi bogate in proteine si carbohidrati plus 8 ore de somn. Daca nu mananci cat trebuie si nu te odihnesti suficient nu vei vedea rezultate.
Daca nu stii cum se executa vreunul din exercitiile pe care ti le-am dat scrie pe google si sunt acolo videoclipuri.
Iti recomand sa lucrezi si celelalte grupe musculare!
Bafta!

2 răspunsuri:
| dariusbumbescu a răspuns:

Sigur.Mananci multa carne de pui sau daca poti chiar un pui la rotisor. Faci exerciti cu gantera de 6 kg si unde simti ca se lucreaza pieptul acolo tragi de gantere. Faci tractiuni si ce exercitii sti u pentru piept.Dar si atent exercitile cu gantere se fac de doa ori odata cand te trezesti si o data cand vi de la scoala.Vezi sa dureze ambele 30 de min nu mai mult. si cant esti la scoala recomand tractiuni etc....Si sa te ingrasi.De acea carnea de pui e cea mai buna si in privinta muschilor pieptului si a cresterii in greutate si tot ce vrei.Bafta!

| BracKMyhay95 a răspuns (pentru dariusbumbescu):

Tractiuni pentru piept si ce prostii ai mai spus u acolo rolling on the floor)) tu dai raspunsuri ca sa castigi un tricou si mai dai si peste cap un copil pentru asta. Flotarile sunt bune si in rest pentru acasa nu stiu mai nimic, mai bine te-ai duce la sala.