| anonim_4396 a întrebat:

Centura bodybuilding este folosita si pentru a evita umflarea abdomenului? Stiu ca se foloseste la exercitiile unde necesita forta, de exemplu la cele cu o serie, nu la cele cu 4/5 serii.La mine observ ca dupa si in timpul unor exercitii mai grele se umfla abdomenul. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Nu are treaba cu abdomenul, iti protejeaza lombarii

eu personal nu o folosesc, cat timp fac exercitiile corect nu am nevoie de centura

3 răspunsuri:
| DAnc3 a răspuns:

Eu stiam ca sunt ca sa nu ai probleme cu spatele.

| AntrenorFitness a răspuns:

Centura se foloseste atunci cand ridici greutati mari, pentru a evita accidente in special la zona lombara, coloana.

| Wehes a răspuns:

Centura o folosesti pentru a evita accidentarile, cand lucrezi cu greutati mari/foarte mari.
Nici eu personal nu o folosesc.