| TudorAdi a întrebat:

Sal TPU, in legatura cu cresterea musculara, voi ce proteine imi recomandati, fac de 6 luni sala, am 1, 79m si 75kg eu ma gandeam la astea http://m.4fit.ro/product/2x-100-gold-standard-whey dar daca stiti unele mai bune va rog sa ma ajutati
App daca iau acest tip de proteine timp de 3 luni apoi fac fara se vor vedea rezultate?
P.S. cei care vor sa scrie " nu lua proteine ca te umfli si apoi te desumfli" sau "vei muri de la prafuri" mai bine se abtin! Multimiri anticipate!

Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

Nu cred ca mai exista asa zisii naivi '' nu lua proteine ca te umfli si apoi te de dezumfli '' laughing

Cat despre proteina ta ''whey gold '', e cea mai buna. Bineinteles ca mai sunt o gramada de tipuri/branduri, dar nu degeaba a primit goldwinking
E exact ceea ce vrei dupa sala. O proteina pe care corpul o absoarbe imediat, gust placut, 25g intr-o portie. Ar fi bine sa iei dimineata si dupa sala + creatina Monohydrate. Nu uita sa faci loading la creatina, eu de obicei luam dupa sala, in acelasi shake cu proteina, dar o poti lua cand vrei.
Efecte adverse ale creatinei si ale proteinei? balonare, gaze.
Cat despre a2-a intrebare cu 3 luni. aici intra multi factori. Cert este ca proteina si creatina te vor ajuta no matter what. Dar mai intervine geneticul, alimentatia, suplimentele, antrenamentul, pana la urma se transforma intr-un stil de viata.
Trebuie sa intelegi ca o data ce nu mai iei proteine, ceva masa o sa dispara.
Gandeste-te la culturistii profesionisti, gen Kai Green, ii trebuie 5-6 mese pe zi ( de calitate, nu supa de cartofi) + 2-3 shake'uri ( proteina+creatina+vitamine etc) + 400% testosteron, sper ca nu te miri, din steroizi. Pur si simplu nu ai cum altfel sa tii asa masa musculara. Daca el ar deveni 'normal', gen 3 mese pe zi, in cateva luni ar da jumatate de pe el.

1 răspuns:
| ThePowerlifter a răspuns:

Nu vor fi aproape deloc diferente daca iei sau nu. Gandeste-te, aceleasi proteine le iei si dintr-o alimentatie bine pusa la punct. Cam asa arata piramida cresterii musculare:
http://rippedbody.com/......rities.png
Ce este la baza este cel mai important, si cu cat urci catre varf este din ce in ce mai putin important.