Întrebare recomandată | kain333 a întrebat:

Sal.trebuie sa dau un examen pentru centura la taekwoondo si nu stiu principalele lovituri cu piciorul.In cazul in care nu stiti la ce ma refer, ma refer la loviturile care se termina in "dolio".Cei care practicati acest sport stiti la ce ma refer.Va rog sa-mi dati si mie un site unde sa pot vedea loviturile cat mai repede.

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Pentru ce culoare dai examen?

| Arthur a răspuns:

Presupun că eşti începător şi te referi la numărat. Pentru examen Centura alba (10 Gup) :
Pozitii:
1. Charyot Sogi
- Picioarele intinse cu calcaiele lipite, varful degetelor formand un unghi de 45 de grade.
- Bratele indoite usor din coate, pumnii inchisi.
- Privirea in fata, indreptata usor deasupra liniei orizontului.
2. Narani Junbi Sogi
- Latime: o latime de umeri intre exterioarele talpilor.
- Nota: exteriorul talpilor pe doua linii paralele; distanta intre pumni - aprox 5 cm; distanta intre pumni si abdomen - aprox 7 cm; distanta intre coate si coaste este de aprox 10 cm;
3. Moa Sogi
- Nota: picioarele lipite cu talpile lipite.
4. Gunnun Sogi
- Latime: o latime de umeri intre axele centrale ale calcaielor
- Lungime: o latima de umeri si jumatate intre varfurile degetelor de la picioare
- Greutatea: 50% pe fiecare picior
- Nota: Genunchiul piciorului din fata cade pe calcai, celalalt picior intins; talpa piciorului din spate orientata la 25 grade spre exterior.
Tehnica de baza:
1. Gunnun So Kaunde (Ap) Baro Jirugi
- aplicatie: lovitura de pumn in plex (oponent de aceiasi inaltime, in Junbi)
- nota: pumnul este la nivelul umerilor, spre axa centrala a corpului.
2. Gunnun So Palmok Najunde Baro Makgi
- armare: mainile intersectate in fata pieptului, "ceas pe ceas", bratul care blocheaza aflandu-se peste celalalt.
- aplicatie: blocheaza lovitura de picior la nivel inferior, pe interiorul tibiei
3. Gunnun So Sonkal Najunde Baro Makgi
- armare: mainile intersectate in fata pieptului, "ceas pe ceas", bratul care blocheaza aflandu-se peste celalalt.
- aplicatie: blocheaza lovitura de picior la nivel inferior, pe exteriorul tibiei
4. Gunnun So An Palmok Kaunde Baro (Yop) Makgi
- armare: mainile intersectate in fata pieptului, "palmele spre exterior", bratul care blocheaza aflandu-se sub celalalt.
- aplicatie: blocheaza lovitura de pumn la nivel mediu, pe interiorul antebratului oponentului
Deplasare inainte si inapoi in pozitia Gunnun Sogi
Orun gunnun Sogi (piciorul drept in fata)
Wen gunnun Sogi (piciorul stang in fata)
Numaratoare: Hana, Dool, Set, Net, Dasot, Yosot, Ilgop, Yodul, Ahop, Eaul
Saju Jirugi (lovituri in patru directii)
Saju Makgi (blocaje in patru directii)