| xCrank a întrebat:

Sall as vrea sa stiu si eu care din produsele:Xplode plicuri si creatina monohidrata este mai bun pentru cresterea muschilor.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Ai informatia asta de la un medic sportiv? Daca nu, nu te poti baza pe ea. Oricum, iti recomand creatina. DIn ce am citit la xplode nu prea imi place + ca e cam ieftin la 50 de lei pentru ce-l lauda...
Vezi daca iei creatina sa bei multa apa, gen 4 litri pe zi, ca altfel o sa te deshidrateze destul de rau.
Sincer, mai bine iei o proteina din zer din care sa servesti o portie imediat dupa antrenament, atunci e cel mai bun moment sa-ti hranesti muschii, ca atunci "absorb" cel mai bine proteinele. Aia nici nu te deshidrateaza si nici nu te "umfla" ca explode-ul ala, dar o sa ai progrese in masa musculara.

17 răspunsuri:
| klau95 a răspuns:

Mihai118 a zis bine si parerea mea ca merita funda.
E adevarat creatina retine apa in muschii si reiese volumizarea masei musculare.
Xplode are 2 avantaje.deci e mai bun.
Dar sti ca nu iti va creste natural masa musculara cu suplimente.te umfla putin si mai incolo...

| Cosmin86 a răspuns (pentru klau95):

Si mai incolo ce? credeam ca te-ai lamurit cum sta treaba cu suplimentele happy

| xCrank explică (pentru klau95):

Xplode se ia cu 30 de min inainte de antrenament, am auzit ca ataca ficatu.

| klau95 a răspuns (pentru Cosmin86):

Mai incolo te desumflii in caz ca te lasi si in functie de cat timp ai luat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru klau95):

In primul rand te "desumfli" si fara proteine, ceea ce e normal, odata cu inaintarea in varsta. In al doilea rand, daca iei proteine NU te desumfli mai repede, din contra, chiar mai lent. Eu am luat 2 ani si in 5 ani nu m-am desumflat deloc.
Lou Ferigno a luat 20 de ani si a facut pauza 17 ani si NU s-a desumflat. Joe Weider a luat 70 de ani ( fii atent, 70 de ani a luat suplimente la greu ) si are 90 de ani si nu are niciun stres.
Stai linistit, ca la 5 ani dupa ce nu mai iei nu se observa cu ochiul liber vreo diferenta, doar la forta ( in loc de 100 impingi 80 ). Uita-te la Stallone cum arata la varsta lui, ti se pare "desumflat"? Sigur, nu mai are muschii de la 30 de ani, dar are mai multi muschi decat 80 % din oamenii care au 30 de ani acum.

Nu confunda suplimentele cu steroizii.

| klau95 a răspuns (pentru Cosmin86):

Asa am auzit pe toti ca zic ca te desumfla...deci n-a fost adevarat? ok.
Daca vrei lasa-mi id-ul ca sa nu te mai zapacesc pe TPU. sa-ti pun intrebarii pe mess daca nu te stresez.

| Cosmin86 a răspuns (pentru klau95):

Care "toti"? Cate sportivi sau medici sportivi sau nutritionisti sunt printre acei "toti"?
Parerile de la copii de 15 ani care n-au nicio treaba cu sportul asta nu prea se pun happy

Iti dau id-ul pe privat

| Boxxa17 a răspuns (pentru klau95):

Frate eu zic sa te documentezi ce inseamna natural si ce inseamna artificial(steroizi)! Te rog eu, apoi contacteaza-ma laughing

| Eduardo_Don_1998 a răspuns (pentru Cosmin86):

Cel mai bun raspuns din cate am vazut

| Cosmin86 a răspuns:

Pai eu nu ti-as recomanda sa cumperi de la firme romanesti, mai bine cumperi produse de calitate.
Dar ca sa aiba efect, trebuie sa ai alimentatia si antrenamentul bine puse la punct, alimentatia e mult mai importanta.
Momentan iti asiguri 1.5-2 grame de proteina / kilocorp din alimentatie? Ca daca nu, degeaba cumperi creatina sau xplode

| Fast92 a răspuns:

Sal creatina este pentu masa musculara...iar xplode este pentru forta in general. depinde de tine ce vrei sa lucrezi masa sau forta.pt masa musculara baga gfx. funda?

| xCrank explică:

Stiu ca xplode trebuie loat cu 30 de minute inainte de antrenament, am auzit ca asta ataca ficatul.

| Cosmin86 a răspuns (pentru xCrank):

Ai informatia asta de la un medic sportiv? Daca nu, nu te poti baza pe ea. Oricum, iti recomand creatina. DIn ce am citit la xplode nu prea imi place + ca e cam ieftin la 50 de lei pentru ce-l lauda...
Vezi daca iei creatina sa bei multa apa, gen 4 litri pe zi, ca altfel o sa te deshidrateze destul de rau.
Sincer, mai bine iei o proteina din zer din care sa servesti o portie imediat dupa antrenament, atunci e cel mai bun moment sa-ti hranesti muschii, ca atunci "absorb" cel mai bine proteinele. Aia nici nu te deshidrateaza si nici nu te "umfla" ca explode-ul ala, dar o sa ai progrese in masa musculara.

| Mihai118 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa nu iei suplimente... Te chinui putin mai mult dar e alt ceva cand esti definit natural! Dupa parerea mea Xplode-ul este mai bun (contine si creatina) si din ce am auzit are efect mai mare decat creatina monohidratata. Daca iei suplimente (in special Xplode) trebuie sa privesti si partile mai putin bune cum ar fi ca nu iti creste doar masa musculara ci si venele, asta dupa parerea mea e putin inestetic. Poti sa citesti mai multe de aici: Xplode http://www.pronutrition.ro/produs.aspx?pID=197&cID=116&dID=0&bID=0 si Creatina monohidratata http://www.pronutrition.ro/produs.aspx?pID=11&cID=0&dID=0&bID=38. Incearca sa nu iei suplimente si sa tragi natural, o sa fie mult mai bine. Bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mihai118):

Si cu suplimente tot natural e, sunt suplimente NU steroizi. Cum sa creasca venele de la suplimente? De unde ai asemenea informatii?

Si pronutrition? Recomanda si tu o firma ca lumea, gen Muscletech, Dymatize, etc., nu firme romanesti

| Boxxa17 a răspuns (pentru Cosmin86):

ADEVARATT! In sfarsit cineva care se pricepe sa vorbeasca!

| Paraschiv_Cristy_1997 a răspuns:

Frate uite cum mi-a recomandat un prieten si a avut foarte mari esfecte: iei 2plic xplode cu 30 min inainte de antrenament si dupa antrenament iei creatina si bei multa apa gen 4-5 litri de apa, pentru ca daca iei xplode te 'unfli' iar creatina iti da si forta si te si mentine 'umflat'. Asta e sfatul meu eu l-am incercat si am vazut progrese foarte mari.

| Gabriel_Vasile_1983 a răspuns:

Salut ce aminoacizi pot da iau mai buni pana in 150 ron am 1.93 si 105 kg?