| CristiMC a întrebat:

Sall Hristos a inviat! vreau sa ma apuc de sala si sa folosesc proteine cum ar fi creatina mi-ar fi de folos?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

DE CAND creatina e o proteina?

O proteina contine 22 de aminoacizi.

Creatina este un aminoacid.

Tu nici macar nu stii ce sunt, dar vrei sa folosesti, e clar ca o sa folosesti haotic

14 răspunsuri:
| CristiMC explică:

Vreau sa stiu daca sunt si riscuri si care sunt pls

| Klaus666 a răspuns:

Poti incepe in prima luna cu creatina iar dupa sa treci la proteine. Mult noroc.

| NoTimeToWaste a răspuns:

Creatina ajuta in rezistenta la efort si volumizeaza musculatura. Pentru o crestere care sa fie stabila, cum e vorba aia "sa nu te dezumfli", se recomanda ca pe langa creatina sa ai si un supliment carbo-proteic. Majoritatea poate ar recomanda concentrat proteic, eu iti zic carbo-proteic, avand in vedere ca acum abia esti la inceput, concentratul carbo proteic va avea efecte mai vizibile decat cel proteic simplu. Pt suplimente iti pot recomanda de la pro-nutrition sau redis. Gasesti pe google si alegi produsele pentru masa musculara

| Cosmin86 a răspuns (pentru NoTimeToWaste):

Redis? rolling on the floor

| NoTimeToWaste a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu stiu ce nu a functionat la tine de la redis dar la mine au functionat produsele care le-am luat IN FUNCTIE DE NEVOILE MELE. Poate esti tu un metabolism care nu asimileaza sau care ai nevoi mai speciale... Daca tu aveai nevoie de un hard gainer si ai luat concentrat proteic te cred ca ai motive sa razi cand iti zic de Redis. Eu am 83 kg, 44 cm in brat, 124 cm la masuratoarea spate-piept si o perioada buna am folosit redis fara sa ma plang... Si as folosi si acum, de ce nu? Poate dupa ce termin suplimentul actual

| Cosmin86 a răspuns (pentru NoTimeToWaste):

Eu folosesc dymatize, ON, nanox.

Nu as lua redis din 2 motive :

1. aspartam
2. gust foarte naspa ( as aduaga si ca n-au glutamina, dar aia poate fi cumparata separat )

De ce nu incerci si un dymatize sau muscletech? Sa vezi singur diferenta.

P.S. : 86 de kg, 43 in brat, 37 in antebrat, alte masuratori nu am happy

| NoTimeToWaste a răspuns (pentru Cosmin86):

E greu sa raspunzi la o intrebare "de ce nu incerci". Sunt prea multe de incercat pe piata asta... Toti cauta sa vanda, dar in momentul in care gasesti ceva care sa functioneze la tine, nu prea iti mai permiti sa fii un tester, pur si simplu, bagi ce merge! Dar acum evit concentratele carbo proteice pentru ca sunt in perioada de striere, de asta acum mi-am si permis sa nu folosesc redis pentru ca ei sunt buni la concentrate carbo proteice (si au si produse cu glutamina foarte multa la categoria - masa musculara, printre care si Super Mass R are concentratii foarte bune de amino acizi si e foarte avantajos ca raport: cantitate amino - pret.), iar ei fiind buni la carbo-proteice sunt buni ori cand esti in perioada de construire masa musculara ori cand cauti cu orice pret sa cresti mai repejor. Momentan am de la IronMaxx - Protein 90, iar carbo mii iau doar dimineata pentru energie si inainte de antrenament (ovaz, fulgi de porumb ori linte), iar dupa antrenament ca sa asimilez mai bine, totusi mai bag si un spike insulinic cu 2 patratele de glucoza pe langa proteina si creatina. Iar aspartamul de ce sa nu fie bun? La un anumit nivel al intestinelor aspartamul e descompus in fenilalanina care e un aminoacid esential si acid aspartic care e un aminoacid neesential care ti-e bun in procesul de memorare. Succes in a face alegeri cat mai bune pentru forma ta fizica si pentru sanatatea ta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru NoTimeToWaste):

Poate gresesc eu, dar m-am obisnuit sa evit aspartamul ( si multe altele ).

Totusi, super mass R costa 31 de lei la 900 de grame, asta imi da foarte mult de gandit legat de calitate, oare DE UNDE iau ei materie prima atat de ieftina?

"produse cu glutamina foarte multa", care sunt alea? Nu am vazut NICI UNUL ( vezi ca acid glutamic inseamna cu totul altceva fata de glutamina )

P.S. : si redis au ceva fara aspartam, ai folosit WPC 80?

| NoTimeToWaste a răspuns (pentru Cosmin86):

Whey Mass-R este cu 1000 MG glutamina per portie... Iar WPC 80 n-am folosit, ti-am spus in legatura cu suplimentele... Cand am gasit ceva ce a functionat, m-am blocat pe acele produse. Scopul meu nu e sa incerc toata piata ci sa ma dezvolt eu

| Cosmin86 a răspuns (pentru NoTimeToWaste):

1000 mg = 1 amarat de gram

Whey gold are 5 grame pe portie ( pe o portie de 33 de grame, nu 100 gr ).

Asta ma amuza la redis, un amarat de gram pentru ei e "bogat in glutamina" sau "foarte multa glutamina" laughing

p.s. : corect ce-ai zis de sco[

| scorpioro a răspuns:

In functie de varsta ti-ar fi de folos. Eu te sfatuiesc sa folosesti proteine dar asta numai dupa ce vei vorbi cu cineva specializat.

| VoicuRaduBB a răspuns:

Da ti-ar fi de folos pentru crestere in masa musculara si forta. Creatina retine apa in corp dar in combinatie cu proteina e perfect. O combinatie foarte buna ar fi de : Serious Mass si N.O. xplode.

| Amy105987 a răspuns:

Da!happy

| Amy105987 a răspuns:

Da sigur te va ajuta!happy