| AnOnImUl321123 a întrebat:

Sall TPU
Am inceput sa merg la sala de 2 zile, dar antrenorul (nu e chiar antrenor dar no) a zis ca in prima saptamana sa fac ce exercitii vreau ca sa ma obisnuieasc cu aparatele dar nu stiu sa imi fac un program propriu + ca nici nu vreau sa fac spate ca nu vreau sa raman mic. Ce program imi recomandati? Am 16 ani si 1.67 inaltime si aproape 60 kg.
Astept raspunsuri rapide mai ales pe programul de azi adica de miercuri ca eu plec la sala la 6 si deja e 4:45.
Astept raspunsuri de la cei care se pricepwinking
FUNDA

2 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

In primul rand nu ramai mic daca faci exercitii de spate, daca pui prea multe greutati si anumite exercitii iti opresc cresterea si de unde stii ca nu ti s-a oprit? du-te la medicul de familie sa vezi daca ti s-au inchis articulatiile sau nu ca sa mai creşti in inaltime.
in al doilea rand eu zic mai intai sa vezi daca mai poti creste, incepe cu greutati mici si gantere, te duci la un atrenor adevarat si iti face el un program in functie de corpul tau, nu fa singur de capul tau.
Daca mai poti creste parerea mea e sa alergi, alearga mult si fa tractiuni la bara, nu opresc cresterea, doar iti contureaza sa cresti frumos.
Fa exercitii cu greutatea corpului (flotari, tractiuni, sprinturi, coarda de sarit etc.), la sala bagi doar pompare.
Cand reusesti sa iti conturezi corpul parerea mea e sa te bagi la un sport de lupte gen box / karate / judo / mma(daca se face undeva dar nu prea cred) etc... pentru ca iti dezvolta viteza, rezistenta, creierul si vei putea sa te aperi.
Incearca sa faci cateva lucruri din cele spuse de mine si sa stii ca o sa iti prinda bine.