| BBitzza a întrebat:

Recent m-am apucat sa beau oua crude de prepelita si sunt curios cam cate trebuie consumate pe zi (eu 3-4) si cam cate proteine se pot lua din acestea? Tin sa mentionez ca fac sala.(Rog sa raspuna cei care se pricep in domeniu)

Răspuns Câştigător
| Jager a răspuns:

Pentru adolescenti intre 16 si 18 ani, cura va fi de 120 de oua in 26 de zile astfel: in primele 2 zile cate 3 oua/zi, in a treia zi 4 oua/zi, incepand cu ziua a 4-a si pana in ziua 24 cate 5 oua/zi, iar in ziua 25 si 26 cate 2 oua/zi.

Cura dureaza 50 de zile si va contine 240 de oua.
1 ou are 13% proteine. aici poti face tu calcul.

In primele 2 zile se vor consuma cate 2 oua pe zi. In a 3-a zi cate 4 oua pe zi. Incepand cu ziua a 4- a si pana in ziua 48 se vor consuma cate 5 oua pe zi. In ziua 49 cate 3 oua/zi. In ziua 50 cate 2 oua/zi.

3 răspunsuri:
| octav005 a răspuns:

Eu stiam de 2 oua pe zi. si asta dimineata.

| presus a răspuns:

3oua/zi, 7proteine.

| smaly a răspuns:

Bre nu cred co sa gasesti ceva interesant aici. Ai cautat pe net? Acelasi raspuns o sal primesti si aici. Spui ca faci sala intreaba acolo ca sigur stiu