| David000000 a întrebat:

imi spune si mie careva cum sa slabesc infara de sala adica asa in general ce ar trebui sa mananc ce ar trebui sa fac precizez ca alerg cate 3 ore pe zi 14 km dar tot sunt asa mai grasut si as vrea sa mai slabesc(scuzati categoria big grin big grin big grin)

16 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă/cât este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| David000000 explică (pentru bursuc001):

Am 12 ani inaltime 1.48 greutate 68 KG SI baiat lolll

| bursuc001 a răspuns (pentru David000000):

Din PĂCATE, în cazul tău este vorba de Obezitate clasa 1 :(

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 46, 5 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 21-22 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 22 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Neapărat TREBUIE să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Multă sănătate.

| David000000 explică (pentru bursuc001):

Micul dejun nu garantez ca il pot lua la 7-8 si pranzul il iau pe la 12 si cina o iau cand vin de la scoala adica 6:30 5:30

| David000000 explică (pentru bursuc001):

Sunt foarte tristi de raspunsul acesta adica se mai poate face ceva?

| bursuc001 a răspuns (pentru David000000):

Mda, dacă eşti la şcoală după-masa, atunci este bine să iei prânzul la 12; la fel şi ora la care iei cina este ok happy
Dar micul dejun TREBUIE luat ( neapărat ) înainte de ora 8 - altfel este prea aproape de prânz!

Masa principală ( cea mai consistentă ) trebuie să fie micul dejun, la prânz se mănâncă rezonabil şi seara puţin!
De asemenea, se consumă zilnic ( în medie ) 2 l de lichide ( preferabil apă plată )!
+ MULT sportwinking

| David000000 explică (pentru bursuc001):

Are ceva daca beau apa minerala?

| bursuc001 a răspuns (pentru David000000):

Nu neapărat, doar că, apa plată este mai sănătoasă.

| Holiday a răspuns:

"alerg cate 3 ore pe zi 14 km"

Daca in 3 ore faci 14 km ala nu se cheama alergat, un om mergand normal face 5-6 km pe ora. Deci tu nu alergi, te plimbi agale, si atunci cum sa slabesti?!

| peperonies a răspuns:

Nu bea altceva in afara de apa, nu mai manca nimic cu zahar, faina, cartofi, orez si o sa se topeasca kilogramele.

| David000000 explică (pentru peperonies):

Asta si fac beau numai apa plata sau minerala cu zaharul gata faina nu prea mananc decat la masa(faina-paine)orez nu consum asa mereu

| peperonies a răspuns (pentru David000000):

Pai asta e idea sa nu mananci la masa...

| superuamen a răspuns:

Atat de mult alergi? :o e imposibil sa nu fi slabit, pai sper ca nu bei cola ca degeaba alergi, daca renunti un pic la paine ar fi perfect, vezisoara mea a tinut un fel de dieta care a mers foarte bine, nu era cine stie ce, manaca doar o singura felie de paine la masa si de exemplu dimineata un iaurd sau o banana, manaca regulat la ore fixe, si putin din fiecare, o data pe saptamana manca si ceva dulce, seara in todeauna manca ceva foarte usor si la pranz ..nu tinea cine stie ce, manca si mazare dar nu foarte mult, o portie de copil asa, manca putintel dar in asa fel incat sa nu i se faca foarte repede foame si mai ales ca faci si sport., incearca sa faci abdomene daca ai probleme in zona aia, functioneaza stiu sigur! cauta un tabel din asta pe net ca acoo iti spune exact de la ce numar trebuie sa pleci si pana la care ar trebui sa ajungi! consuma multa apa happy sper ca te-am ajutat, in stilul asta a zlabit verisoara mea si matusa mea dupa ce a nascut happy putin si consistent casa nu ti se faca foame repede!

| Mirke a răspuns (pentru superuamen):

Poti sa folosesti anumite mirosuri ca sa iti taie foamea, sportul e bun, dar miscarea it face mai multa foame, deci vei manca mai mult, posibil sa nu slabeste de loc, incearca vitamine sa accelereze arderile si ai nevoie de sport pana la epuizare! nu plimbari

| Hitback a răspuns (pentru superuamen):

Scrii de pe telefon? Altfel nu pot sa imi explic scrisul asta de analfabet. Cica iaurd laughing

@david daca vrei sa treci bacul nu te lua dupa asta.

| David000000 explică (pentru superuamen):

Precizez beau ff mult cola si fast-food e a 2 mea bucatarie rolling on the floor