| Comandocip a întrebat:

Sall TPU
M-am gandit recent...sa iau proteine ca sa imi pot dezvolta muschii, problema e ca nu prea imi permite timpul sa merg la sala..asa ca merg o singura data pe saptamana.
In cazul in care iau proteine doar in acea zi din sapt.mi se vor dezvolta muschii(sau proteinele nu vor avea nici un efect?)

15 răspunsuri:
| Doctorfishadi a răspuns:

Nu lua proteine, iti vor dezvolta muschii dar nu se va cunoaste la forta si muschii umputi cu proteine nu sunt stabili.Incearca sa iti faci timp mai mult sa mergi la sala sau fa exercitii fizice si acasa.Un regim sanatos te va ajuta.Proteinele fac mai mult rau decat bine, iar dupa ce nu le mai iei te "dezumflii"spontan! Bafta si FUNDA!

| AntrenorFitness a răspuns (pentru Doctorfishadi):

SERIOS?! Nu mai spune!
Mai bine ai pune mana sa citesti despre ceea ce vorbesti! Nu sa cersesti "funde" pe aberatii!
http://www.despreculturism.ro/ce-sunt-suplimentele-nutritive.html

| Doctorfishadi a răspuns (pentru AntrenorFitness):

Vai,si tu crezi medicul sau firma care doreste sa vanda sub orice forma produsul?

| AntrenorFitness a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Singurul medic acreditat CIO din Romania este dr. Serban Damian, nu cred orice medic, pentru ca nu orice medic este avizat si are cunostinte in domeniu. Aici vorbim de medici sportivi, nu urologi, pediatrii sau simpli nutritionisti. Avem nevoie de un medic sportiv, nutritionist sportiv si alte persoane care studiaza fiziologia efortului sportiv.
Cat despre comentariile mele, nu gasesc unde se contrazic.
Adica, daca iti spun ca suplimentele naturale sunt pentru a suplimenta un regim alimentar si ca sunt mai sanatoase ca multe alte alimente pe care le gasim in vitrinele frigorifice ale supermarketurilor? Da, sunt! Si nu e doar o parere, ti-am oferit un articol semnat de catre un om avizat, un om mai cunoscator decat mine, eu sunt doar o persoana care a terminat studii de specialitate in domeniul educatiei fizice si sportului, si a facut un curs de nutritie, dar el a ajuns la cel mai inalt nivel in domeniul nutritiei sportive, ca sa argumentez ceea ce spun.
Asa-i, cu un singur antrenament si daca va administra si daca nu va administra suplimente nu va avea rezultate. Acestea, "proteinele" cum le spuneti voi, au rolul de a suplimenta un regim alimentar si de a aduce un aport atunci cand trebuie si cat trebuie de nutrienti organismului. Este normal sa te "dezumfli" cand nu mai iei proteine, pentru ca la "cunostintele" pe care le aveti in domeniu ati omis sa calculati numarul de calorii din suplimente pe care-l administrati, renuntand la suplimente renunti si la acel aport. Calorii mai putine, scadere in greutate. Calorii mai multe, crestere in greutate. E simplu! Adu acelasi aport de calorii din nutritie si nu te vei mai "dezumfla". Distrug ficatul? Da, distrug ficatul poate mai putin decat mesezurile, carnea de pui crescuti cu hormoni si injectata cu apa salina, mai putin decat alcool-ul, sau E-urile si conservantii din alte alimente, dar probabil ca distrug si ele, daca nu stim sa le administram corect si sa ne ascultam organismul. Trebuie sa stii cand sa administrezi si cand sa mai faci si pauza!
P.S. Sunt sportiv de performanta si administrez de multi ani de zile suplimente, si asa, ca un "mic secret" sportul nu inseamna intotdeauna sanatatewinking. Ai vrut sa zici sportul de masa, de intretinere in care mergi de 3 ori pe saptamana la sala, in care lucrezi cu greutati pe care le poate sustine articulatiile tale si nu lezeaza si provoaca microdaune. Sportul de performanta inseamna uzura, inseamna volum de munca mare si sacrificiu.

| Doctorfishadi a răspuns:

Crede-ma ca stiu ce vorbesc, poate mai bine ca tine! Tu ai luat vreodata proteine sa vezi cum este? Sa stii ca replica ta ma lasa rece, eu vorbesc din experienta nu aiurea ca dvs.Si nu sunt un copil.Proteinele naturale nu afecteaza organismul ci doar il ajuta sa se dezvolte,Einstein, crezi ca in hrana ordinara(adica obisnuita ca sa stii ce inseamna cuvantul)gasesti aceeasi concentratie, nu cred! Asa este se va cunoaste si la forta dar minim, este mai mult de aspect fizic si dupa ce te lasi, mai scade din masa musculara.Trezeste-te frate, sportul este sanatos nu aiureli gen proteine, si daca ia proteine i se duce in cativa ani si ficatul(pe asta o stiu de la medic, sau si el este tot copil fara minte! Nu vreau sa jignesc pe nimeni, fara suparare ok.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Am luat cativa ani proteine si primul lucru pe care l-am observat a fost CRESTEREA IN FORTA ( raportat cu propria persoana ).

"pe asta o stiu de la medic, sau si el este tot copil fara minte", da, in Romania multi medici NU AU STUDII in domeniul nutritiei si a suplimentelor dar ISI DAU CU PAREREA.

De-aia in Romania sunt CEI MAI PROSTI MEDICI din uniunea europeana.

Uite parerea unui MEDIC SPECIALIST in acest domeniu :
http://www.doctor.info.ro/concentratele_proteice.html

Concentratele proteice sunt MANCARE CONCENTRATA.

p.s. : tu ai adaugat "FUNDA" dupa un raspuns, e clar ca ce spui tu nu poate fi luat in serios.

p.p.s. : arata-mi SURSA STIINTIFICA care arguemnteaza ce spui tu ( ca proteinele maresc muschii fara sa mareasca forta sau ca te desumflii ).

| Doctorfishadi a răspuns (pentru Cosmin86):

In primul rand daca am adaugat FUNDA!, nu iseamna ca nu pot fi luat in serios.Foarte multi fac asta, in al doilea rand la noi nu doctorii sunt prosti, ci sistemul.In al treilea rand ia de-aici my frend:http://www.culturism.ro/......teine.html +multe pareri avizate crede-ma ale multor oameni. Sportul nu este domeniul meu, dar sunt un tip informat, am primit informatii de la oameni care chiar stiu ce vorbesc si cu studii inalte in acest domeniu.In ultimul rand cred ca ma crezi copil din cauza numelui de la user,da,sunt acvarist,acvaristica nu inseamna ceva ce poate face oricine, dusa la rang inalt cere informatii exasperant de calitative, plus ca trebuie sa ai un buget stabil! Si revenind la proteine am avut doi buni prieteni care le luau, eu nu sunt o persoana "musculoasa"pe el stateau muschi, langa muschi. Dupa ce s-a lasat de proteine in 4 ani a scazut masa musculara destul de vizibil, celalalt prieten inca ia proteine si merge la sala!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Masa musculara scade vizibil si daca nu iei suplimente proteine ( cunosc destule cazuri )

uite sa te documentezi :
http://www.getfit.ro/......ezi-2.html

"muschii umputi cu proteine nu sunt stabili", daca citesti despre "starea catabolica" ai sa vezi ca muschii NU SUNT STABILI in general daca nu-i intretii cu multa mancare si antrenamente.

Iar legat de "ti vor dezvolta muschii dar nu se va cunoaste la forta", prostia asta vreau sa-mi argumentezi :D

| Doctorfishadi a răspuns:

Pana la urma sunt doar suplimente si atat! Exercitiili fizice fac legea pentru performanta!

| AntrenorFitness a răspuns:

Si daca vei lua si daca nu vei lua proteine, rezultate nu vei avea!
Ca sa realizezi ceva, trebuie sa mergi de minim 3 ori pe saptamana la sala. Nu-ti imagina ca trebuie sa stai cu orele, in 60 min poti fi cu dusul facut si antrenamentul terminat.
Daca 3 ore pe saptamana ti se pare mult pentru sanatatea ta, atunci nu am ce sa-ti mai recomand!

| Doctorfishadi a răspuns (pentru AntrenorFitness):

Domunule AntrenorFitness, vad ca cele doua raspunsuri ale dvs se contrazic reciproc, de aici se deduce vizib faptul ca habar aveti despre ce vorbiti. Fara suparare repet!

| MassEffect a răspuns:

Daca nu ai de gand sa faci ceva serios, atunci nu are rost sa iei, oricum nu fac minuni sunt ceva suplimentar pe care il iei daca nu iti poti strange necesarul.In cazul tau iti ajunge ce iei din alimentatie, de bani aia pe care ii dai pe suplimente ia-ti carne de pui.

| Raluca123456789 a răspuns:

Ar avea efect dar nu rezultate mari.

| FundaIoanei a răspuns:

Nu au nici un efect.Sau daca ar avea efectul ar fi minuscul! happy
Funda pliz happy!