| DracoStain00 a întrebat:

Salu! Am 16 ani 1.70m.Tata are 1.76m,iar mama are 1.68m.As vrea sa fac un sport care sa ma inalte sa ajung la o inaltime de 1.75-1.80m.As incerca baschetul, dar nu stiu nimic despre acest sport si nu vreau sa ma duc sa se rada de mine.Ma puteti ajuta cu ceva ca sa ajung la inaltimea dorita?

4 răspunsuri:
| SSJGohan3 a răspuns:

Pentru a fi sigur ca faci tot ce trebuie: va trebui sa iti iei orele de somn optimim pentru cresterea oaselor, va trebui sa oferi destule minerale si vitamine corpului precum si calciu asta printr-o alimentatie sanatoasa..si ar fi bine sa practici un sport ca si bascket-ul unde se cere sa fi inalt si vei reusi..doar credinta sa aiwinking si daca pana la 20 ani nu ai reusit poti sa stii ca nu prea vei mai avea cum

| TheWomanCat a răspuns:

Cauta pe net regulile la baschet, invata-le si inscrie-te. Daca nu, ia proteine si fa des miscare acasa si exercitii speciale pentru inaltare(cauta pe net)

O ZI PLACUTA! happy

| OnuOnulică a răspuns:

Până la 19 ani cu siguranță o să mai crești. Poate nu până la 1.80 dar până la 1.75-76 vei ajunge.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Fa-o acum cand inca poate nu s-au inchis mugurii de crestere ai oaselor: mergi cat mai urgent la un medic endocrinolog.

Dar fa-o cat mai repede, ar trebui sa faci niste analize si apoi sa ceri sa iti administreze hormoni de crestere.

Daca analizele nu sunt bune, va trebui sa faci si un tratament. De aceea e bine sa te grabesti.

Daca te grabesti poate apuci sa beneficiezi de tratament, altfel e prea riscant si te dezvolti inegal.