| Bobi1233 a întrebat:

Salut a-si vrea sa ma duc la sala am 1.75 si 65 kg ce program puteti sa-mi recomandati? Dar sa creasca masa musculara in ceva timp.

5 răspunsuri:
| Wehes a răspuns:

''Dar sa creasca masa musculara in ceva timp'' :)) Ce ma amuza frazele astea.
Si daca nu ''creste'' ce faci? Te lasi? Te-ai dus degeaba? Asa, nu mai bine nu te duci deloc, sa nu iti pierzi timpu.
Unii nici dupa 1 an de sala ( poate si mai mult ) nu au gasit programul perfect pentru ei.
Ce te face sa crezi ca daca noi iti recomandam un program tu vrei creste in masa?!
E plin internetu de programe, doar un search trebuie sa dai.
Mai important e ce faci inainte si dupa antrenament.
Pune mana si citeste despre toate cele :
http://www.culturism.ro

| AntrenorFitness a răspuns:

Masa musculara creste daca te tii de treaba.
Trebuie sa mananci sanatos, sa te antrenezi corect sa dormi destul. Sunt mai multi factori de care trebuie tinut cont. Programul de antrenament e usor sa-l gasesti, oricum trebuie schimbat in 8-12 saptamani. Important este sa stii ce faci, sa te documentezi si sa inveti inainte de-a te apuca de-o treaba. Nu pleca urechile la toti "specialistii".
Un punct de plecare pot fi programele de nutritie si antrenamentele de aici, ca idee: http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html

| voiosul25 a răspuns:

Recomandarea mea ar fi sala de mese e cea mai buna...creste masa musculara foarte repede! laughing

| ZwNsv a răspuns:

Pentru inceput, nu ti-ar trebui un program fix. Ar trebuie sa faci cate putin pentru fiecare grupa musculara o saptamana, chiar si doua, pana se obisnuiesc muschii cu efortul. Dupa ai putea face lunea piept, martea spate+abdomen, miercuri picioare, joi umeri+trapez, vineri brate. Aici poti sa-l modifici dupa cum iti este tie mai usor, poate nu ai timp sa vii 5 zile pe saptamana. Daca mai ai nelamuriri, scrie-mi in privatwinking

| costy18 a răspuns:

Faci ce a zis si colegul zwnsv si poti lua niste suplimente din care sa ti iei proteina bazate pe mai multi carbo la inceput