| SnYcK3rS a întrebat:

Acesta este al 4 lea an cand incerc sa-mi fac un abdomen cat de cat ok

Cat de cat ok = sa fie usor conturat si sa se vada, n'am zis ca vreau abdomen cum au persoanele care au ani de antrenamente in spate

Am incercat multe metode pentru abdomen, dar niciuna nu a dat in rezultate, in fond, in ultima perioada de timp, asa mai lunga, nimic nu iese cum as vrea eu

Asta vara am facut programul de pe youtube, cel cu 8 minute pentru abdomen, un esec total, nu a dat rezultate

Mi-am dat seama ca trebuie sa am grija si la alimentatie asa ca din Ianuarie 2013 am inceput un antrenament acasa, am 6 luni in care am lucrat tot timpu

Am facut doar lunea, miercurea si vinerea, restul zilelelor facand pauza. Am facut flotari ( http://antrenamentflotari.blogspot.ro/2008/03/saptamana- 1.html ), programul asta l-am facut de 3 ori, la rand, sapt 1-7, am mers doar pe coloana a3a, de 2 saptamani fac doar ultimele 2 saptamani la flotari

Dupa 6 luni, la brate si piept se vede o schimbare, adica e ceva vizibil, nu foarte mult, dar rezultatele au aparut. La abdomen am mentinut tot un ritm de 7 saptamani, dar cu exercitii diferite, sapt 1 un exercitiu, sapt 2 alt exercitiu si tot asa

Evident ca nu se vede nimic

Ca si alimentatie am renuntat la paine, rar mai mananc paine, prajelile le-am eliminat de tot, oricum inainte nu mancam foarte multa prajeala, dulciurile le-am redus considerabil, mananc dar nu foarte mult si nu mereu si nu mai pun nimic altceva in gura dupa ora 18, beau multa apa

La sala nu vreau sa merg pentru ca nu vreau, am eu motivele mele, apoi de alergat nu am unde sa alerg, stadionul e la vreo 7-8 km de oras, am fost intr-o zi pana acolo si am ajuns obosit mort si nu mi-a mai fost aminte de alergat, iar pe strada nu alerg ca ma alearga cainii, vorbesc serios

Am citit multe pareri, unii zic ca abdomenele nu ajuta la arderea grasimii, ceea ce este adevarat, altii spun ca ajuta

Eu ce sa fac? E vara, la piscina nu merg ca nu am un abdomen inclus in standarde :))), adica sa fie plat si sa se vada patratelele, doar sa se vada, nu sa fie gen cu au Victor Slav sau Alex Velea, eu vreau doar un simplu contur si o evidentiere si as fi foarte multumit, deci ce sa fac?

Pareri, sfaturi, va rooog :D

Funda :D:D

2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu mentionezi nimic ce alimentatie speciala ti-ai facut

abdomen = 90 % alimentatie, 10 % sala ( acasa pierzi vremea, dupa cum ai vazut chiar tu )

uite, documenteaza-te singur :
http://www.culturism.ro/......domen.html

abdomenul se face prin aliementatie

| Wehes a răspuns:

Ai spus ca sunt cativa care spun ca prin abdomene dai grasimea jos si cei care spun ca nu o dai jos. Pai cei care spun ca dai grasimea jos prin abdomene sunt niste Cretini care nu au habar ce implica sportul asta.
Daca ai strat adipos, trebuie sa-ti reglezi alimentatia, chiar daca ai renuntat la ce ai spus mai sus probabil gresesti undeva, mai faci cate o gafa etc. Incearca sa mananci la ore fixe, mese mici si multe.
Gen, sa mananci cam la 2-3 ore vreo 5-6 mese pe zi.
Ca exercitiu fizic : Cardio ( Alergat ) 30-45 de minute pe intensitate si la final Sprinturi de cate 100-200 metri.
Fara munca nu avem rezultate.