| PopescuAntonioGiuliano a întrebat:

Salut,acum am 18 ani deci fac sala de la 16 ani, adică doi ani, nu știu de ce dar nu cresc deloc in masa musculară, nica, nica.Mananc ce trebuie, adică alimente naturale fără prăjeli, fala sucuri etc.Dorm destul, nu știu ce sa ma mai fac... ajutați-mă va rog.

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ce antrenament ai si ce alimentatie? Dar CONCRET.

| Mosotti a răspuns:

Nu iei in greutate nici in masa pentru ca poate nu ai cu 500 Kcal/zi mai mult decat arzi asta daca esti prea slab, sau nu faci exercitiile care trebuie, se fac doua grupe de muschi intr-o zi, cate 4 serii la fiecare a cate 8-12 repetari dar ca lumea, nu sa stai 10 ore in sala si sa strici muschii facand in prostie. Plus proteine complete cam 3 g/kg corp impartita sa zicem in 4 mese. E indicat si ca imediat dupa antrenament sa bei proteina din zer cu zahar in ea ca sa intre proteina aia repede in muschii obositi, cresterea se face culmea in perioada de repaos nu in timp ce lucrezi. Nu conteaza ca bei sucuri sau mananci prajeli daca mananci si ce trebuie si nu te ingrasi. Intreaba antrenorul de la sala de ce ex sa faci, macar sa ai asta stabilit, apoi vezi proteinele sa fie alea, sa ai si carbo cat trebuie, sa nu faci bicla sau alergare in prostie sa strici muschii si sa nu o iei deloc in sus, ca multi asa fac. Daca indeplinesti ce am zis, e imposibil sa nu urci in fibra. Greutatea cum o ai si ce inaltime?

| PopescuAntonioGiuliano explică (pentru Mosotti):

70 kg, 1, 80

| Mosotti a răspuns (pentru PopescuAntonioGiuliano):

Da, e putin, normal ca nu pui masa asa! Trebe sa mai pui pe tine, sa-ti zic ceva, grasimea pana la greutatea normala face corpul frumos, ea strica dupa ce se depaseste greutatea normala. Asa cum zice colegul de forum zi exact ce antrenament faci si ce dieta ai, dar dupa cum vad din start nu ai o dieta buna, iar la antrenament daca nu faci cum am zis eu, si faci in prostie, iar nu poti pune masa,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie să respecti mesele (Sunt 5 în total cu tot cu gustari) si să mananci muuulte proteine. Carne, oua, pește... ai putea să te ajuti de o pudra proteica pe care s-o bei dupa antrenamentul la sala