| Stef0909 a întrebat:

am 13 ani si as vrea sa ma apuc si eu de sala...ce exercitii imi recomandati.vreau macar pana incepe scoala sa se faca putin. Funda!
Ps: eu sunt cam micut de inaltime asa ca vreau niste exercitii care sa nu-mi afecteze cresterea ca am auzit ca exercitiile cu halterele efecteaza cresterea oaselor.
Multumesc:X

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Pentru muschi ai nevoie de PROTINE, nu de fructe si legume, alea le consumi pentru sanatate. Proteine de calitate = carne, lapte, branza, oua.

Apropo, muschii cresc in perioada de odihna, NU cand ii lucrezi, daca faci tractiuni si flotari zilnic o sa progresezi foarte lent ( supra-antrenament ), un muschi are nevoie de 48 de ore dupa un antrenament intens.

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Marwell a răspuns:

Eu am facut niste exercitii care au avut rezultate foarte bune, am crescut peste 5 cm de la ele, uite le gasesti aici, are si in format video: http://wp.me/P3hgwB-23

| DannyNick a răspuns:

Sala te fece sa ramai asa cum esti cu inaltimea, daca vrei sa te si inalti incearca basket, inot etc.

| AK47 a răspuns:

Parerile sunt impartite: unii spun ca culturismul opreste cresterea, altii spun ca nu.
Poti face 2-3 antrenamente cu greutati mici si repatari multe ca sa nu iti afecteze cresterea.
Citeste acest articol care te ajuta: http://www.getfit.ro/sanatate/anatomie-fiziologie/crestere-in-inaltime.html

Parerea mea este sa astepti pana la 17-18 ani sa te dezvolti si apoi te poti apuca de sala intr-un mod serios.
Este decizia ta, insa eu cred ca ti-ar sta mai bine inalt si cu muschi decat scund si cu muschi.
Sper ca te-am ajutat.

| Stef0909 explică:

Deci eu trebuie sa inteleg de aici ca daca fac sala nu afecteaza sistemul meu de crescut nu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Stef0909):

Nu, trebuie sa intelegi ca asa ceva intrebi un medic sportiv, si nu pe TPU unde 90 % din utilizatori sunt copii mici fara nicio experienta in acest domeniu

| Trasnea_Vladut_Andrei_1993 a răspuns:

Salut da ca sa faci muschi smecheri, abdomen smecher iti trebuie niste exerciti grele dar or sa dea roade : 1 : inotul ajuta sa faci abdomen bun, sa faci muschi, si de coloana este el bun dar nu asta conteaza, 2 : de dimineata trebuie sa faci un rand de exerciti de exemplu : 20 de abdomene, 30 genoflexiuni, si 10 flotari, 10 tractiuni si sa mananci adica fructe si legume nu chiar numai fructe si legume dar in fiecare zi 2 fructe 2 legume si seara tot la fel si o sa ajungi la niste muschi si la un abdomen smecher! bafta in continuare! fundita?

| Stef0909 explică (pentru Trasnea_Vladut_Andrei_1993):

Si cam in cat timp o sa ajung la niste muschi? cool

| Cosmin86 a răspuns (pentru Trasnea_Vladut_Andrei_1993):

Pentru muschi ai nevoie de PROTINE, nu de fructe si legume, alea le consumi pentru sanatate. Proteine de calitate = carne, lapte, branza, oua.

Apropo, muschii cresc in perioada de odihna, NU cand ii lucrezi, daca faci tractiuni si flotari zilnic o sa progresezi foarte lent ( supra-antrenament ), un muschi are nevoie de 48 de ore dupa un antrenament intens.