| mihai444 a întrebat:

Salut,am 13 ani si fac sport de performanta.am muschi, numai ca sunt slab.Cum sa fac sa iau repede in masa musculara?

1 răspuns:
| Vertic_Sergiu_1996 a răspuns:

1.Ce sport de performanța faci?
2.Ce stil de viata duci? (mese/zi; mers la sala; tipuri de antrenament)
3.Masa musculară se face din mers la sala si alimentație. Daca tot zici ca faci sport de performanța înseamnă ca trebuie sa fii destul de strict cu alimentatia, deci ai putea face clean bulking. Ce înseamnă asta? sa calculezi micro/macronutrienții/caloriile/proteinele/grăsimile/zaharurile din fiecare masa (sa zicem ca pe zi primesti N calorii, iar la sala trebuie sa arzi N-1). Exercitii cu greutate moderată, 3-4 seturi a câte 6-8-10 repetari, antrenamente intensive. Vei avea nevoie si de proteine daca vrei sa iei repede in masa (recomand myprotein.ro). Faza cu creșterea in masa musculară pentru a lua in greutate va fi mai grea, deoarece corpul tau este in creștere, iar schimbările se vor face destul de greu, plus ca un sport de performanța iti "mutilează" corpul.

Sper ca ți-am fost de folos, funda?