| alextati a întrebat:

Salut, am 14 ani, 1, 73, 58 kg, practic exercitii fizice de vreo 6 luni.Mananc destul de bogat si totusi sunt slabanog sau asa mi se pare mie, ceva sugestii?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Da, greutatea este cam mica. Totusi in perioada in care te aflii, e normal sa crestinin inaltime mai repede decat in greutate si astfel sa fii slabanog. Asa si eu am ajuns de la gras la schilod si acum sunt normal, solid. Nu iti face griji, continua cu cat mai mult sport si mancare hranitoare si vei creste si in greutate la momentul oportun.

21 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Pai zi concret ce alimentatie ai acum si ce antrenament ai.

| alextati explică (pentru Cosmin86):

De dimineata de obicei mananc 2 oua, cu o cana de ceai, pe la pranz mananc de obicei orez cu carne, seara mananc ton, beau niste lapte.Nu am un program de antrenament prestabilit. in special fac flotari, tractiuni nu prea fac pentru ca s-a lasat frigul si nu mai merg asa des in parc, las pauza de la sport sambata si duminica si de obicei 4 zile intre grupele musculare, de ex luni fac piept, marti biceps-triceps, miercuri umeri, joi abdomen, vineri picioare etc. si in timpul antrenamentului beau multa apa

| Cosmin86 a răspuns (pentru alextati):

Asta inseamna la tine "destul de bogat"? Mananci ca o domnisoara firava.
Uite cum mananc eu:

- dimineata: 3-4 oua + 5 felii muschi afumat + fulgi de ovaz + paine integrala + unt + fasole rosie
- ora 12: piept de curcan cu orez + legume
- ora 16: muschiulet de porc (sau vita) cu cartofi copti
- ora 19: 1 pastrav cu paste (sau tot cu orez) + legume
- ora 21: 4 iaurturi sau cartofi cu branza

Si fructe + nuci intre mese.

Si legat de antrenament, fa-ti un program CLAR, pe zile, cu exercitii variate (gen la flotari, sa faci si flotari la paralele si flotari intr-o mana sau cu schimbarea prizei sau cu greutate, etc.).

Sunt vreo 30 de tipuri de flotari si vreo 25 de tipuri de tractiuni, alege-ti cateva a.i. la un antrenament sa lucrezi muschiul din mai multe unghiuri.

| alextati explică (pentru Cosmin86):

Bro nu stiu cat puteai tu sa mananci la 14 ani. mananc destul de mult pana ma simt plin si nu mai pot manca, nu mananc dulciuri decat maxim o napolitana duminica, fructe mananc foarte des

| Cosmin86 a răspuns (pentru alextati):

Ce treaba au dulciurile?

Si da, la 14 ani mancam la o masa cat mananci tu toata ziua...

| alextati explică (pentru Cosmin86):

Mancai o pl

| Cosmin86 a răspuns (pentru alextati):

Nu toti am fost niste copii pampalai si firavi cand eram mici...

| alextati explică (pentru Cosmin86):

Mars in gatu matii ca deja esti enervant

| alextati explică (pentru Cosmin86):

Da mi o poza cu tine la 14 ani, neauzitule

| Cosmin86 a răspuns (pentru alextati):

"ma-tii", cu cratima. Esti si analfabet?

| alextati explică (pentru Cosmin86):

Scriu cum vreau pe net, daca tot doreai sa ma corectezi domnule profesor atunci ar fi trebuit sa folosesti majusculele, * mă-tii *

| Freya1 a răspuns:

Ai doar 14 ani, te vei mai dezvolta in timp. Tinete de mișcare si exercitii fizice ca sa te dezvolti frumos pe mai departe.

| siriusblack98 a răspuns:

Ai nevoie de surplus caloric. Exercitii fizice...ce tip de antrenament abordezi si defineste ''mananc destul de bogat''. Iar 6 luni este oricum o perioada scurta.

| Mirel4412 a răspuns:

Si eu am la fel, depinde de fiecare om. Esti in dezvoltare, toate la timpul lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e asa important sa te obosesti, tu trebuie sa distrugi de fapt muschii si apoi sa ai destule proteine sa faci fibrele mai lungi si mai dense. Daca faci exercitii de lunga durata iti maresti rezervele de glicogen din muschi. Atunci cand te simti terminat si e greu sa respiri, esti 100% pe ars de grasimi

| geoor a răspuns:

Nu e bai. La vârsta ta aveam 56-57 kg și 1, 74. Acum am 83 de kg și aproape deloc grăsime. Dacă te ajută am avut și 90 de kilograme când nu eram așa atent la dietă. Per total, stai liniștit, bucură-te de adolescență.

| geoor a răspuns:

Cât alerg eu într-o săptămână nu ai alergat tu toată viața.

| alextati explică:

O poza actuala cu corpul meu: https://imgur.com/a/kPpgs7S PS:nu este prea clara

| yogurtismann a răspuns:

Mai asteapta, bucură-te și învață să te accepți așa cum ești. Am 16 ani și 60 kg la 1, 8 m. Fac destul de mult sport, dar am un metabolism foarte rapid..., cel mai probabil asa e si la tine. Nu trebuie să te îngrași acum, cel mai probabil te vei îngrașa peste cativa ani. Pont happy, fiind slab iti poti dezvolta musculatura destul de rapid, sooo mai gândește te și fa ceva in privinta asta laughing)

| alextati explică (pentru yogurtismann):

Nu vreau sa arat ca un culturist profesionist, stiu si eu ca am o varsta frageda. Vreau doar sa ma mai ingras si nu mai arat asa de slab.

| yogurtismann a răspuns (pentru alextati):

Am inteles... în privința asta nu stiu exact ce sa iti zic, doar ca trebuie să iti schimbi dieta. Cauta pe net: calculator indice masa corporală, iar în funcție de rezultat poti merge la un consult la medicului nutritionist. El va sti cel mai bine cum sa iti schimbi stilul de viata dupa dorințele tale. Multă baftă!