| ZyzZe a întrebat:

Salut, am 14 ani, 1.76, 65 kg, 10 % body fat, 36 circumferinta in brat la cald, si am luat decat proteine, prietenii mei au 15 ani, si de un an baga steroizi si anabolice. vreau sa incerc, e ok? si decat sa imi spuneti ceva gen " la 14 ani sa spui de steroizi " mai bine imi spuneti ce pot folosi si in ce doze. Multumesc anticipat

16 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Prietene, daca as fi langa tine, te-as bate si pe tine si pe prietenii tai cu creier mai mic decat o ghinda sad.
steorizii, au efecte benefice:
-cresti mult si repede in masa musculara
si efecte secundare:
-probleme la rinichi, inima, ficat
-insuficiente renale, hepatice
-acnee vulgara
-eruptii la nivelul tegumentelor de tip arsura (zici ca a aruncat acid pe tine)
-predispozitie la impotenta, chelire
-reducerea testicolelor la o dimensiune cat mazarea
-riscul de rupturi musculare (cauta despre Greg Valentino)
-aparitia sanilor la barbati (ginecomastie)
si altele, inclusiv risc de cancer la diverse organe.
steorizii au aparut pentru persoanele care aveau probleme medicale de genul producerea testosteronului la nivel foarte redus, pentru a ii ajuta pe acestia, si a derivat in sporturi pentru rezultatele performantelor. Producerea de testosteron in nivele mari inhiba corpului producerea proprie de hormon, ceea ce duce la inhibarea glandelor producatoare ale corpului, adica devii dependent, vrei nu vrei.
precum a zis Cosmin, nu fii redus mintal sa bagi mana intr-un borcan din care nu o mai poti scoate. eu la 23 de ani am suferit o operatie care mi-a pus capat antrenamentelor timp de 8-9 luni, tot ce lucrasem ani de zile s-a dus, si totusi din noiembrie de cand m-am reapucat, am luat-o natural, in ciuda faptului ca am pierdut 1 luna si 1 cm in brat. crezi ca eu nu am vrut ca tine sa iau steroizi sa scurtez drumul inapoi la cum eram? si totusi, prefer incet si natural, decat sa gafez la 24-25 de ani, si sa plang greseala inca 50 de ani dupa

| Cosmin86 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Crezi ca un COCALAR care vrea sa bage steroizi sta sa citeasca ce-ai scris tu? tongue

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin86):

Trebuia sa folosesc la impotenta majuscule, si intelegea dintr-un cuvant

| cipri1999 a răspuns:

Nu e bine sa iei steroizi..nici acum nici mai incolo

| Cosmin86 a răspuns:

Daca prietenii tai sunt REDUSI MINTAL, inseamna ca trebuie sa fii si tu la fel?

la 15 ani nici macar nu a terminat corpul dezvoltarea hormonala si ei baga steroizi... asemenea oameni nu ar trebui sa aiba dreptul sa se reproduca ( de fapt nu prea o sa mai poata laughing )

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu frateee, ca asa e la moda in 2013. fete dezvirginate la 10 ani, 16 and pregnant de pe mtv o sa se schimbe la 12 and pregnant, si la 15 ani daca nu iei injectabili nu esti "jmeker". ce vrei, sa piarda 30 de ani sa creasca ca cand o poate face (cacofonie intentionata) in 2 ani cu ajutor? corpul lui la 15 ani nici nu cred ca poate suporta testosteronul dintr-o patrime de doza de stero. dar tu nu esti la moda, esti din generatia de sacrificiu, generatia care a muncit sa aiba un serviciu...pfff, se prosteste lumea

| florynmondialul a răspuns:

Nu! deoarece steroizii distrug tesuturile organelor mai ales ale ficatului. steroidul este un derivat al testosteronului pe care corpul il produce in aceasta perioada in cantitati mai mari pentru a stimula cresterea si dezvoltarea, tu cu steroizi nu faci decat sa intervii in acest ciclu natural plus alte efecte adverse ca palpitatii sau anee si asa in aceasta perioada esti predispus la acnee. Daca vrei sa cresti in masa sa ai 4-5 mese pe zi si eventual ia-ti ceva creatina si un concentrat proteic cresti mai greu dar fara riscuri si la urma tu vei fi cel multumit!

| florynmondialul a răspuns:

Du-te la medic sa iti faca un ciclu de danabol dar sa il iei cu un hepato-protector si cresti de fug prietenii tai de tine dar nu mai mult de o luna! a da sa iei si proviol pentru a mentine muschii mari

| Cosmin86 a răspuns (pentru florynmondialul):

Danabol... cel mai ieftin si cel mai prost steroid laughing

| florynmondialul a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai daca vrea sa se umfle repede! i-am sugerat ceva sa se umfle!

| Cosmin86 a răspuns (pentru florynmondialul):

True laughing

| NDC12 a răspuns:

Prietenii tai de un an baga steroizi si anabolice? Tu habar nu ai cum se administreaza steroizii, ei au un ciclu de recuperare, si nu se iau asa mult timp incontinuu fara pauze. La 14 ani " poti folosi " lapte, in doze mari.

| NDC12 a răspuns:

10 % Body fat? Inseamna ca faci sala de cativa ani.

| franco2003 a răspuns:

Eu zic sa nu iei steroizi.

| dyma121212 a răspuns:

Uite nu imi esti prieten nici macar cunoscut. Da iti zic din propria experienta. Mai intii de toate, aici pe TPU nu o sa gasesti oameni destul de competenti ca sa-ti spuna anume de ce steroizi ai tu nevoie si in ce doza. Poti sa mergi la un doctor daca iti reuseste fara sa afle parintii, ca nu cred ca-ti vor da voie. (Cunosc cazul happy ), pentru un consult, pentru ca nu se stie ce consecinte pot sa apara. Insa iti zic ca daca te apuci de steroizi, va trebui sa te ocupi in serios cu sportul cel putin 30 ani de acum in colo, pentru ca de nu, vai si amar de aratarea corpului tau. Sper ca te-am ajutat cu ceva, chiar daca raspunsul la intrebare nu e chiar cum ti-ai dorit. Sper sa te razgindesti. Apropo am 19 ani. Sa nu crezi ca-s un tatic sta si da sfaturi p-aici.

| Cosmin86 a răspuns (pentru dyma121212):

Daca un doctor ii recomanda steroizi doctorul ala ajunge fix la inchisoare laughing

si termina cu aberatia cu 30 de ani sport, steroizii te afecteaz acu totul altfel ( chestia ca daca te lasi de sport u stiu ce e o aberatia de copii mici, sunt alte probleme mult mai serioase : impotenta partiala, distrugerea organelor, etc. )