| gViNt a întrebat:

Am 14 ani si o sa incep sa ma duc la sala. Acasa am m-ai facut flotari, abdomene, exercitii cu gantere de 5 si 10 kg, deci o sa ma obinuiesc usor. Totusi, as vrea un program, sa stiu in fiecare zi ce sa lucrez, dar nu sa lucrez intr-o zi de exemplu numai pieptul, as vrea spre exemplu intr-o zi biceps cu triceps, alta zi piept cu abdomen. O sa ma duc pentru inceput 1 luna, in fiecare saptamana, zi de zi dar fara weekend si ce ar trebui sa mananc, cate mese, de asemenea eu mai iau vitamine.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Zi de zi o sa cresti LENT, muschii se dezvolta in zilele de pauza

du-te 4 zile pe saptamana, e unul din cele mai eficiente programe :

luni -> piept, biceps
marti -> picioare, abdomen
joi -> spate
vineri -> umeri, triceps, abdomen

Ca exemplu.

| gViNt explică (pentru Cosmin86):

Multumesc foarte mult! Iar ca alimentatie? Am inteles ca daca nu iau pastile, steroizi, trebuie sa mananc multa carne, oua, branza etc, daca nu mushcii nu se pun. Si ce zici daca as pune miercuri un cardio?

| Cosmin86 a răspuns (pentru gViNt):

In general steroizii sunt injectabili, nu sub forma de pasile ( decat 1 sau 2 sunt asa )

Normal ca trebuie sa mananci, din ce sa se formeze muschii? Intai intelege CUM se fac :

1. la antrenament tu rupi fibrele ( microrupturi )
2. in perioada de odihna fibrele SE REFAC si atunci cresc. Cu ce crezi ca se refac, cu aer si apa? cu PROTEINE, evident ( de-aia mananci carne, branza, oua, lactate, peste, etc. ).

Merge un cardio miercuri.

Fa-ti o alimentatie ca lumea, 4-5 mese pe zi, proteine si carbohidrati la fiecare masa, fructe intre mese in prima jumatate a zilei.

| gViNt explică (pentru Cosmin86):

Am inteles, oricum nu stiu cat o sa stau la sala, o sa ma duc din 1 august pana la sfarsitul lunii, dupa aceea nu o sa mai am timp. Crezi ca m-ar ajuta luna aia, apoi sa ma antrenez si eu pe acasa pana la vacante? Adica 1 luna as avea ce face s-au as pierde vremea degeaba?

| Cosmin86 a răspuns (pentru gViNt):

Pierzi vremea degeaba

progrese se vad din 3 in 3 luni, progrese bune dupa 6-7 luni si progrese adevarate dupa 1-2 ani

Eu am aproape 4 ani de sala si tot nu e suficient, bag tare in continuare big grin

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te mai duci la o sa ramai pitic

| Sh4Dow a răspuns (pentru anonim_4396):

Taci din gura daca nu stii.

| aLeXaNdru145 a răspuns:

Http://www.culturism.md/......ncepatori/

alimentatia sa fie bogata in proteine si carbohidrati, si sa ai 4-5 mese pe zi care sa contina proteine si carbo.

| bloodandpride a răspuns:

Daca te duci la sala instrutorul o sa-ti spuna ce ai de mancat, ce grupa trebuie lucrata si va trebui sa respecti un program anume dat de el.