| Damurcon a întrebat:

Am 14 ani, sunt băiat și am 70kg, 1.67m înălțime. Acum 7 luni m-am lăsat de baschet. Nu s-a simțit nimic mai diferit pana acum 1 lună, când se vedea clar un strat in plus de grăsime pe burta și coapse... Ideea e că, fara sport, nu baschet nu prea stiu cum sa mă mențin sănătos și slab sa zic... Nu țineam niciun fel de regim înainte. nu stiu ce fel de exerciții fizice să fac, ce regim să țin și cât îmi va lua sa ajung înapoi la 63-64 kg. multumesc, Funda

1 răspuns:
| Luizaaa a răspuns:

La 14 ani nu trebuie sa tii regim. Oricum la 18 ani corpul se va schimba. Totusi poti face exercitii dimineata sau cand ai tu timp. incearca sa bei multe lichide. Dimineata sa bei un pahar de apa sa te hidratezi dupa noapte, dar daca vrei poti bea apa cu lamaie, te ajuta si sa slabesti dar are multe beneficii. Acum depinde si de metabolismul tau, daca il ai rapid sau lent. Eu sunt fata si am tot 14 ani dar sunt foarte bine doar ca la burta am doar 59cm mi se pare prea subtire.
Sper ca te-am ajutat